جوش زدن بعد از ورزش + راه درمان آن

جوش زدن بعد از ورزش + راه درمان آن

قبل و بعد از ورزش چه کنیم تا جوش نزنیم

می دونین که ورزش واسه بدنتون خوبه، اما اگه موقع ورزش از پوستتون مراقبت نکنین، ممکنه صورتتون بخاطر بسته شدن منافذ پوستتون پر از جوش شه. حالا خوبیش اینه واسه صاف نگه داشتن پوستتون می تونید کارای بسیار ساده ای انجام بدین، که ما اونا رو به سه بخش تقسیم کردیم.

کارایی که باید قبل از ورزش انجام بدین

آرایشتان رو پاک کنین

دکتر دیوید بنک، متخصص پوست در مونت کیسکو می گوید: ترکیب عرق و مواد آرایشی می تونه باعث تجمع چربی اضافه شه. از اونجا که منافذ پوست موقع تعریف باز می شن، ما نمی خواهیم که توانایی طبیعی پوست واسه تنفس رو با بستن اون توسط آرایش از بین ببریم.

این کار در واقع می تونه منتهی به جوش مواد آرایشی شه (یه جور از جوش که به شکل برجستگی های قرمز کوچیک و بدون التهابه). بنک پیشنهاد می کنه که از دستمال های پاک کننده استفاده کنین، چون می تونید اونا رو خیلی راحت در ساک ورزشی تون بذارین.

حتی اگه آرایش نمی کنین، هنوزم باید قبل از ورزش پوستتون رو تمیز کنین. دکتر رونالد موی، یه متخصص پوست در بورلی هیلز می گوید: بهترین پیشگیری، پاک کردن پوست قبل از ورزش با چیزیه که باکتری ها رو از بین می برد، مانند یه آنتی بیوتیک موضعی یا بنزوئیل پراکسید موضعی.

این داروهای جوش می تونن بطور عمیق به فولیکول ها نفوذ کنن و مانع تولید باکتری هایی شن که ممکنه با تعریق بوجود بیان.

یه ضدآفتاب مناسب انتخاب کنین

اگه در هوای آزاد تمرین می کنین، کرم ضدآفتاب یه ضرورته، اما باید یه فرمول مناسب انتخاب کنین. «موی» می گوید که کرم ضدآفتاب چرب با بستن منافذ می تونه باعث جوش شه، اما به کار گیری یه فرمول سبک تر می تونه خیالتون رو راحت کنه که بعدا دچار جوش نمی شید. اون می گوید: اگه شما از لوسیون های بدون چربی و با SPF استفاده کنین، به احتمال زیاد منافذتان بسته نمی شن.

از اجناس مو، کمتر استفاده کنین

موی می گوید: خیلی ها، از نرم کننده ها و اجناس دیگری استفاده می کنن که بسیار چرب هستن، و وقتی که بخاطر تعریق، بر صورت و پشتتون سرازیر می شن، می تونن منافذ رو ببندن. واسه همینه که شما بیشتر روی پیشونی تون جوش می ببینن.

تلاش کنین تو روزهایی که تمرین شدید انجام می بدید، از این نوع اجناس واسه موهاتون استفاده نکنین. اگه به هر دلیلی نمی تونید این کار رو انجام بدین، پیشنهاد می کنیم دست کم با به کار گیری یه هدبند جاذب عرق، مانع رسیدن عرق و محصول موهاتون به صورتتون شید.

کارایی که باید موقع ورزش انجام بدین

وسایل و لوازم ورزشی رو تمیز کنین

به بقیه اعتماد نکنین، اونا ممکنه بعد از به آخر رسیدن تمرینشان دستگاه یا وسیله رو تمیز نکنن. باکتری های روی این دستگاه ها افزایش می شن و اگه صورتتون در طول تمرین، فقط یه بار به اونا برخورد کنه، این چیزای آلوده به پوست شما منتقل می شن. حتما قبل از به کار گیری هر دستگاهی سطح اون رو با دستمال مرطوب ضدباکتری تمیز کنین.

کارایی که باید پس از ورزش انجام بدین

بدون این دست اون دست کردن صورتتون رو بشورید

بمنظور نابود کردن هرگونه تجمع باکتری در منافذ، بعد از ورزش در اسرع وقت صورتتون رو بشورید. «موی» پیشنهاد می کنه که با یه پاک کننده ی شامل بنزوئیل پراکسید، با جوش ی احتمالی مقابله کنین.

بر هر التهابی پیروز شدین

موی می گوید: تجمع باکتری ها می تونه باعث التهاب هم بشه. واسه برگردوندن رطوبت به پوست، آرامش التهاب و جلوگیری از جوش، از یه مرطوب کننده ی ضد التهاب استفاده کنین.

دوش بگیرین

به تن داشتن لباس عرقی تون می تونه باعث جوش ی بدن شه. بنک می گوید: اگه عرق روی پوستتون جمع شه، منافذ شما رو بسته می کنه و به پوستتون اجازه نفس کشیدن نمی دهد. بعد از به آخر رسیدن تمرینتان، دوش بگیرین. اگه این کار ممکن نیس، نواحی مستعد جوش رو که عرق بیشتری در اونجا جمع می شه، مانند سینه، پشت و شکم، پاک کنین.

بهترین روش های کاهش چین و چروک پوست صورت

واسه پیر نشدن چه کنیم؟

جوش جوش صورت درمان جوش زیبایی پوست سرخاب سفیداب

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *