جوش جوانی تا چه سنی ادامه دارد؟

جوش جوانی تا چه سنی ادامه دارد؟

جوش منافذ بسته شده غدد چربی (دانه‏های سرسیاه و سرسفید)، جوش‏ها و ضایعات عمیق‏تر (کیست‏ها یا ندول‏ها) است که در صورت، گردن، سینه، پشت، شونِه‎ها و حتی بازوها بروز می‏کنن. کم و بیش بیشتر نوجوانان به جوش گرفتار می‏شن. با این ‏حال این مریضی به گروه سنی خاصی محدود نمی‏شه و بزرگسالان حتی تا ۴۰ سالگی هم می‏تونن به اون گرفتار شن.

با اینکه جوش مریضی وخیمی نیس اما می‏تونه باعث بدشکل شدن صورت و در نتیجه ناراحتی روحی مریض شه. هم اینکه در موارد زیاد و شدید، موجب پیدایش جوشگاه‏های بسیار بدشکل و دائمی می‏شه. باید در نظر داشت که حتی موارد ملایم جوش هم می‏تونن موجب پیدایش جوشگاه‏ها شن.

چه عواملی در ایجاد یا شدید شدن جوش تاثیردارن؟

بهداشت پوست: جوش بخاطر آلودگی و کثیفی پوست بوجود نمی‏آید. ماده موجود در نوک جوش‏های سرسیاه رو چربی خشک شده و سلول‏های مرده تشکیل می‏بدن که منفذ خروجی فولیکول مو رو بسته کرده‏ان. واسه مراقبت طبیعی از پوست، روزی دو بار صورت خود رو با صابون ملایم و آب ولرم بشورید. شستشوی زیاد ممکنه دلیل بدتر شدن جوش شه.

شستشوی مرتب سر با شامپو هم پیشنهاد می‏شه. اگه موهای شما چرب هستن، شاید لازم باشه که دفعات شستشو رو زیاد کنین. متخصص پوست می‏تونه در انتخاب شامپو و صابون مناسب به شما کمک کنه.

مردانی که گرفتار به جوش هستن، باید هم ریش‏تراش برقی و هم تیغ رو امتحان کنن و هر کدوم رو که راحت‏تره و جوش کمتری ایجاد می‏کنه، انتخاب کنن. اگه شما از تیغ استفاده می‏کنین، قبل از اصلاح، موی صورتتون رو به طور کاملً با آب گرم و صابون شسته و نرم کنین و بعد از خمیر ریش واسه اصلاح استفاده کنین. واسه جلوگیری از زخمی شدن جوش‏ها، ریشتان رو خیلی از ته نتراشید. صورتتون رو فقط وقتی که واقعاً لازمه اصلاح کنین. همیشه تیغ نو و تیز بکار ببرین.

رژیم غذایی: غذاهایی که می‏خورید نقشی در ایجاد جوش ندارن. متخصصین پوست در مورد اهمیت رژیم غذایی در درمان جوش عقاید متفاوتی دارن اما مسلم و قطعیه که رعایت یه رژیم غذایی شدید و سخت هیچ تأثیری در بهبود جوش شما نخواد داشت.

از طرف دیگه، بعضی از مردم فهمیده‏ان که بعضی از غذاها باعث بدتر شدن جوش در اون‏ها می‏شن. در این صورت، از خوردن این جور غذاها باید دوری کرد. بخاطر داشته باشین که در قضاوت عجله نکنین. جوش به خودی خود فراز و نشیب‏های زیادی داره و بعضی وقتا بدتر و گاه بهتر می‏شه. داشتن یه رژیم غذایی متعادل شامل کلیه مواد غذایی لازم واسه رشد، مخصوصا در سنین نوجوونی و جوونی از اهمیت زیادی برخورداره.

نور خوشید: برنزه شدن پوست می‏تونه جوش رو مخفی کنه ولی فواید اون زودگذره. از طرف دیگه نور خورشید موجب پیری زودرس پوست شده و می‏تونه به پیدایش سرطان در پوست منتهی شه، بنابر این باید از تماس زیاد با نور خورشید، به کار گیری چراغ‏های خورشیدی، آفتاب سوختگی و برنزه شدن زیاد برحذر باشین. بهتره از یه ضدآفتاب مناسب واسه پوست‏های جوش‏ای استفاده کنین.

فرآورده‏های آرایشی: اگه از کرم‏ پودر یا کرم مرطوب کننده استفاده می‏کنین به دنبال اونایی باشین که بدون چربی (Oil- Free) هستن و فقط به اینکه پایه آبی (Water- Based) داشته باشن، اکتفا نکنین. فرآورده‏هایی رو انتخاب کنین که غیرآکنه‏زا (Non- Acnegenic) و غیر کومدون‏زا (Non-Comedogenic) باشن.

این را هم حتما بخوانید :
خانه‌هایی با معماری عجیب+عکس

هر شب مواد آرایشی رو با آب و صابون (و اگه صابون‏ها پوستتون رو خشک می‏کنن، با شیر و لوسیون مناسب پوست‏های جوش‏ای) از روی پوستتون پاک کنین.

یه لوسیون پوشاننده با رنگ ملایم (فرآورده‏هایی که قرمزی، التهاب و جای جوش رو می‏پوشانند)، می‏تونه خوب و در آخر سلامت ضایعات پوستتون رو از نظرها مخفی نگه داره. واسه این منظور پوردهای مایع با پایه بدون روغن (Oil- Free) مناسب هستن.

در موقع به کار گیری فیکساتورها، اسپری‏های و ژل‏های مو، صورتتون رو بپوشونین. در صورت پاشیده شدن اسپری یا ژل مو روی پوست صورت، ممکنه بدلیل حساسیت به مواد آرایشی جوش بوجود آید.

درمان

درمان جوش یه پروسه همیشگی و طولانیه. تموم درمان‏های جوش برپیشگیری از بروز ضایعات جدید متکی هستن. ضایعات موجود باید خودشون بهبود پیدا کنن و این بهبودی، زمان می‏طلبد. تا یه ماه پس از شروع درمان مناسب و موثر، بیشتر از ۱۰ درصد بهبودی در ضایعات، مورد انتظار نمی‏باشه و کنترل کامل ضایعات تا شش ماه می‏تونه طول بکشه. اگه جوش‏ها پس از ۶ تا ۸ هفته بهتر نشدن، شاید لازم باشه روش درمان شما عوض شه.

روش درمانی که بوسیله متخصص پوست و مو پیشنهاد می‏شه، بسته به نوع جوش فرق داره. با احتمال خیلی کم، مصرف اجناس آرایشی و بهداشتی پوست و یا داروهای خوراکی، ضایعات مثل جوش ایجاد می‏کنن.

هم اینکه جوش می‏تونه بدلیل مشکلات هورمونی در بدن هم بوجود آید. آگاه کردن دکتر از نوع موادی که به پوستتون می‏مالید و یا نوع داروهایی که مصرف می‏کنین می‏تونه در انتخاب روش درست درمان جوش بسیار مهم باشه. تغییرات عادت ماهیانه در زنان هم در جوش تاثیردارن و باید دکتر رو از اونا آگاه کرد.

خیلی از کرم‏ها و لوسیون‏های ضدآکنه غیرنسخه‏ای موجود در بازار به درمان موارد ناچیز جوش کمک می‏کنن. با این وجود بعضی از این فرآورده‏ها در صورت مصرف همیشگی موجب خشکی پوست می‏شن. اگه از این جور اجناس استفاده می‏کنین، به دقت دستورالعمل اون رو مطالعه و براساس اون عمل کنین.

ممکنه متخصص پوست براتون کرم‏های موضعی و لوسیون‏هایی مثل «اسید ویتامین‏آ» و «بنزوئیل پراکسید» رو تجویز کنه تا منافذ بسته شده رو باز کنن و تعداد باکتری‏های روی پوست رو کم کنن. این داروها ممکنه موجب خشکی و پوسته پوسته شدن پوستتون شن. متخصص پوست روش درست کاربردی این فرآورده‏ها و هم چگونگی مقابله با مشکلات جانبی اونا رو به شما توضیح میده.

هم اینکه آنتی‏بیوتیک‏هایی هم موجود هستن که به صورت موضعی روی پوست بکار برده می‏شن. از این داروها واسه درمان مواردی از جوش که خیلی زیاد نیستن استفاده می‏شه.

وقتی که جوش که خیلی زیاد نیستن استفاده می‏شه. وقتی که جوش به صورت توده‏های قرمز و ملتهب خود رو نشون می‏دهد، ممکنه متخصصین پوست با تزریق مستقیم بعضی داروها در داخل ضایعه، به بهتر شدن اون کمک کنن.

دکتر شما ممکنه تصمیم به تخلیه جوش‏ها و یا دانه‏های سرسیاه و سرسفید بگیره، ولی هیچوقت خودتون مبادرت به فشردن کندن یا تخلیه محتویان جوش نکنین. چون ممکنه به شدید شدن تورم و التهاب و به جای گذاشتن جوشگاه منجر شه.

این را هم حتما بخوانید :
خاطرات شریفی نیا از سریال مختارنامه

آنتی‏بیوتیک‏های خوراکی مثل داکسی سیکلین، تتراسیکلین یا اریترومایسین بیشتر در موارد متوسط یا شدید جوش و به خصوص وقتی تعداد زیادی جوش روی پشت و قفسه سینه هست، تجویز می‏شن.

این آنتی‏بیوتیک‏ها تعداد باکتری‏های موجود در فولیکول رو کاهش داده و ممکنه مستقیماً موجب کاهش قرمزی جوش هم بشن.

براساس گزارش مرکز آموزش و تحقیق بیماریهای پوست و جذامدر زمان مصرف آنتی‏بیوتیک‏های خوراکی، بعضی زنان ممکنه دچار عفونت‏های قارچی دستگاه تناسلی شن. در این صورت ضمن قطع مصرف آنتی‏بیوتیک، باید به دکتر خود مراجعه کنن تا عفونت قارچی رو درمان کنه.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که آنتی‏بیوتیک‏های خوراکی واسه درمان جوش باید مدت طولانی مصرف شن. مصرف طولانی این داروها اگه با تجویز و تحت نظر متخصص پوست باشه، مشکلات جانبی مهمی نخواد داشت و ترس بیجا از مشکلات این داروها باعث مشکل در روند درمان می شه.

زنائی که قرص ضدبارداری خوراکی مصرف می‏کنن ممکنه متوجه بهبودی خیره کننده در جوش خود بشن. حتی بعضی وقتا قرص‏های ضدبارداری خوراکی به طور اختصاصی واسه درمان جوش بکار برده می‏شن.

یه نکته مهم که باید در نظر گرفته شه اینه که آنتی‏بیوتیک‏های خوراکی ممکنه موجب کاهش اثر و کارآیی قرص‏های جلوگیری از بارداری بشن. این آسیب با اینکه شایع نیس ولی احتمال اون هست و به خصوص اگه تغییر در عادت ماهیانه ایجاد شه، حتماً باید به دکتر مراجعه کرد.

مانند بقیه داروها، در صورت حاملگی یا شیردهی حتماً در مورد مصرف و نبود مصرف آنتی‏بیوتیک‏ها با دکتر خود مشورت کنین. در موارد جوش شدید ممکنه داروهای دیگری هم به صورت خوراکی تجویز شن. یکی از اونا هورمون‏های جنس مونث و یا داروهایی هستن که دلیل کاهش اثرات هورمون‏های مردونه می‏شن.

یه داروی خوراکی دیگه که واسه جوش بسیار مقاوم تجویز می‏شه، ایزوترتینوئین (با نام تجاری آکوتان) است. مریضایی که این دارو رو مصرف می‏کنن باید به طور کاملً به مشکلات جانبی اون بدونن.

معاینات پزشکی و بررسی‏های آزمایشگاهی تکراری واسه پیگیری سیر درمان و جلوگیری از مشکلات ناخواسته در بین مصرف این دارو لازمه. جلوگیری از حاملگی الزامیه چون مصرف این دارو در زمان بارداری آثار غیرقابل جبرانی روی جنین داره.

نکته مهم در مورد این دارو، کامل کردن دوره درمانه چون وگرنه احتمال برگشت جوش به دنبال قطع دارو زیاد می‏باشه.

درمان جوشگاهای جوش

متخصصین پوست واسه درمان جوشگاه‏های جوش از راه ‏های مختلفی استفاده می‏کنن. مثلا می‏توان از لیزر، تراشیدن پوست و لایه‏ورداری (پیلینگ شیمیایی) واسه صاف کردن جوشگاه‏های فرورفته نام برد. با تزریق کلاژن یا چربی هم می‏توان جوشگاه رو صاف کرد. با استفاده مناسب از مجموعه این روش‏ها می‏توان به طور قابل توجه‏ای جوشگاه‏ها رو بازسازی کرد.

صرفنظر از درمان اختصاصی که پزشکتون واسه شما تجویز می‏کنه، یادتون باشه که شما باید مراقبت از پوستتون رو تا وقتی که دوره جوش پایان نیافته، ادامه بدید. هیچ درمان سریع یا دائمی واسه جوش وجود نداره ولی این مریضی قابل کنترله و درمان مناسب مانع از برجای موندن جوشگاه‏های بدشکل روی پوست می‏شه.

 

جمع آوری: آلامتو

 

چیجوری جوشهای سرسیاه بینی رو پاک کنیم؟

چیجوری لکه های صورت رو از بین ببریم؟

جوش بازنشر درمان جوش درمان جوش سر سفید درمان سریع جوش صورت

edame

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *