روزی که فهرست ۱۸ نفره وزرای دولت یازدهم معرفی شد، وزرای اقتصاد و علوم جوون ترین های جمع بودن که با ۵۳سال سن، میانگین سنی وزرا رو به ۵۸ سال می رساندند. اما وضعیت در بعضی از کشورها اینطور نیس. نمونه نزدیک، جوون ۲۷ساله ایه که بر صندلی وزارت خارجه یکی از قدیمی ترین کشورای اروپا تکیه زده.

مجله مهر: اتریشیا دیروز جوون ترین وزیر کشورشون رو منصوب کردن. جوونی ۲۷ساله که اگه سوابق جسته فرار کرده سیاسی اش رو در ۵سال گذشته ندیده بگیریم، هیچ تجربه ای از دنیای سیاست نداره و به خاطر همین مخالفان زیادی پیدا کرده.

سباستین کورتز که در ۲۷سالگی صندلی وزارت امورخارجه اتریش رو تصرف کرد فعالیت سیاسی اش رو در ۲۲سالگی شروع کرد و قبل از رسیدن به وزارت، در سمت معاون وزیر کشور در امور مهاجرت فعال بود و با حفظ سمت، هدایت وزارت امور خارجه رو هم مسئول شد. اون یکی از اعضای ارشد حزب مردم اتریشه که یه بار نامزد شرکت در انتخابات پارلمانی شد، اما نتونست به این مجلس راه پیدا کنه. کورتز در سال ۲۰۱۱ به عنوان وزیر امور پیوستن به اتحادیه اروپا منصوب شده بود.

سباستین کورتز که یکی از ۱۲ وزیر کابینه دولت اتریشه، اعلام کرده آموزش زبون آلمانی به اتباع خارجی رو قبل از عزیمت اونا به مدرسه لازم می کنه.

حنا ۳۳ساله از پاکستان

سباستین کورتز در حالی جوون ترین وزیر خارجه تاریخ اتریش نام گرفته که همتای اون در پاکستان هم همین لقب رو داره؛ حنا  ربانی ۳۶ساله که از ۳۰ تیر ۸۹، یعنی وقتی ۳۳ساله بود به عنوان اولین وزیر خارجه زن پاکستان و جوانترین اونا انتخاب شد. حنا در یکی از خونواده های مهم و سرشناس پنجاب متولد شده بود و طبق سنت شبه جزیره هند، مجبور بود وارد سیاست شه. حنا در سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۸ به عنوان نماینده مجلس مردم عادی پاکستان انتخاب شده و در سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ هم وزیر امور اقتصادی و دارایی این کشور بود.

وزیر پرحاشیه برلوسکونی

انتخاب وزرای جوون اما در ایتالیا هم سابقه داره. سیلویو برلوسکونی تو روزهایی کهنخست وزیر ایتالیا بود، یه عضو جوون و پرحاشیه رو به کابینه اش اضافه کرد تا سکاندار وزارت جوانان و فرصتای برابر این کشور باشه. مارا کارفانیا وقتی به وزارت رسید ۳۳ ساله بود و از چند سال قبل در میدون مد و زیبایی فعالیت داشت. اون در سال ۱۹۹۷در مسابقات زیبایی ایتالیا شرکت کرده بود و بعد از اون تو یه شبکه تلویزیونی واسه برلوسکونی مشغول به کار شده بود.

کارفانیا، همون زنی بود که باعث شد برلوسکونی در برابر ملت ایتالیا از همسرش ورونیکا معذرت خواهی کنه. اون در مراسمی به کارفانیا گفته بود: «حاضرم با تو ازدواج کنم اما بدیش اینه نمی شه، چون همسر دارم!» این جملات ورونیکا رو اونقدر عصبانی کرد که در نامه ای به یکی از روزنامهای ایتالیایی از شوهرش خواست معذرت خواهی کنه!

وزارت یه روزه دختر ۱۶ساله

رکورد کم سن و سال ترین وزیر دنیا اما در اختیار یه دانش آموز فلسطینیه که فقط به مدت یه روز وزارت رو تجربه کرد. بشائر عثمان دختر ۱۶ ساله ای بود که چند ماه قبل مسئولیت وزارت حکمرانی محلی سازمان خودگردان فلسطین رو رو دوش گرفت تا در طرح نوآورانه ای که این وزارتخانه واسه تجربه اندوزی جوانان تدارک دیده بود، شرکت کنه. به باور وزارت حکمرانی محلی فلسطین این اقدام می تونست بازتابای  مثبتی بر پروسه ساختن کشور جداگونه فلسطین داشته باشه.

بشائر عثمان به محض در  اختیار گرفتن مسئولیت این وزارتخانه به تعدادی از نهادهای رسمی نامه فرستاد و واسه دانش آموزان فلسطینی درخواست محافظ، سازماندهندهای عبور و مرور و مشوقای تحصیلی کرد.

جوون ترین وزیر ایران

لقب جوون ترین وزیر تاریخ ایران به دکتر حسین فاطمی می رسه که در سال ۱۳۳۱ وقتی ۳۴ساله بود وزارت خارجه دولت مصدق رو بردوش گرفت و در ۱۰ ماهی که مسئولیت اون رو بردوش داشت، با مخالفتای شدید محمدرضا پهلوی رو به رو بود.

دکتر فاطمی با اینکه در ۳۷سالگی اعدام شد اما در جریان نهضت ملی شدن نفت از همکاران نزدیک مصدق بود. تا جایی که به گفته مصدق، فاطمی اولین کسی بود که پیشنهاد ملی شدن صنعت نفت در سراسر ایران رو ارائه داد و در این راه به مصدق کمکای زیادی کرد.

noindex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *