جوانترین استاد خلبان ایرانی +تصویر

جوانترین استاد خلبان ایرانی +تصویر

با جوون ترین استاد خلبان نیروی هوایی ارتش ایران سرلشکر خلبان، « علی اقبالی دوگاهه»و داستان عجیب شهادتش بیشتر آشنا شید . ایشون در ۲۵ سالگی استاد خلبان جنگنده F-5 و در ۲۷ سالگی با درجه سرگردی جزو افسران ارشد نیروی هوایی ارتش ایران شد. سرلشگر خلبان«عباس بابایی» و سرلشگر خلبان «مصطفی اردستانی» از شاگردان تحت آموزش ایشون بودن .

ایشون تکمیل دوره خلبانی رو به مدت ۲۲۰ ساعت در سال ۱۳۴۷ در پایگاه هوایی ویلیامز شهر فنیکس ایالت آریزونای امریکا رو تموم کرد و کسب رتبه اول در بین بیشتر از ۴۰۰ دانشجوی خلبانی از کشورای جور واجور به عنوان خلبان نمونه این پایگاه رو از اون خود کرد . هم اینکه در سال ۱۳۵۳ جهت گذروندن دوره کارشناسی تفسیر عکسای هوایی و مدیریت اطلاعات و عملیات هوایی دوباره به امریکا اعزام گردید .

این هموطن دلیر بیشتر تلمبه خونه ها و نیروگاهای برق عراق از کار انداخته بود و طرحای عملیاتی ایشون باعث گردیده بود صادرات ۳۵۰ میلیون تنی نفت عراق به صفر برسه از این رو صدام جنایتکار به خون این شهید تشنه بود . از این رو به دستور صدام پس از دستگیری بدنش به دو نیمه تبدیل شد و نصف پیکر مطهرش در نینوا و نیمی در موصل عراق مدفون شد .

توضیح کامل شهادت ایشون رو در زیر بخونین و اشتراک کنین تا مردم ایران بدونن ما چه عزیزان گمنامی رو در نیروی هوایی ارتش داشته ایم که حتی نام اونا رو هم نشنیده ایم .

ایشون پس از بمباران پادگان «العقره» در حالی که زنده به اسارت مزدوران عراقی درآمده بود، به دلیل ضربات مهلکی که نیروی هوایی ارتش ایران در اولین ماه جنگ بر پیکر ماشین جنگی عراق وارد نشون داد به دستور صدام و واسه ایجاد ترس و ترس در بین بقیه خلبانان کشورمون، برخلاف همه موازین انسانی و موافقت اسمای بین المللی رفتار با اسرا، به آزار دهنده ترین و بیرحمانه ترین وضع به شهادت رسید طوری که نصف پیکر مطهرش در نینوا و نیمی در موصل عراق مدفون شد.

 این جنایت به حدی وحشیانه بود که رژیم بعثی در تلاشی بیشرمانه واسه سرپوش گذاشتن بر این جنایت ترسناک، تا سالها از اعلام سرنوشت اون شهید مظلوم دوری می کرد و طی ۲۲ سال هیچ اطلاعی از سرنوشت ایشون موجود نبود؛ تا این که در خرداد سال ۱۳۷۰، براساس گزارشای موجود عملیاتی و اطلاعاتی، و نامه ارسالی کمیته بین المللی صلیب سرخ جهانی مبنی بر شهادت ایشون و اظهارات دیگه اسرای آزاد شده وخلبانان اسیر عراقی، شهادت خلبان علی اقبالی دوگاهه قطعی شد. پیکر مطهرش که بخشی از اون غریبانه در قبرستان محافظیه نینوا و بخشی دیگه در قبرستان زبیر موصل به خاک سپرده شده بود، با پیگیری کمیته جستجوی اسرا و مفقودین وکمیته بین المللی صلیب سرخ جهانی، به همراه پیکرهای مطهر چند نفر از دیگر خلبانان شهید نیروی هوایی، پس از ۲۲ سال دوری از وطن، در میان حزن و اندوه خونواده، یاران و همرزمانش به میهن برگشت و به شکلی بسیار با شکوه و تاریخی در میدون صبحگاه ستاد نیروی هوایی تشییع و در پنجم مردادماه ۸۱ در قطعه خلبانان بهشت زهرا درکنار بقیه همرزمانش آروم گرفت.

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد!

مشرق نیوز

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *