جنگلها و تاثیرات زیست محیطی آنها

جنگلها و تاثیرات زیست محیطی آنها

جنگل

پیدایش موجودات و گیاهان زنده

اگه ما نتونیم نفس بکشیم و اکسیژن لازم خود رو از هوا نگیریم ما و همه حیوانات اهلی و وحشی و موجودات زنده دیگه ظرف چند دقیقه از بین میریم. مطمئنا بیشتر مردم نمی دونن که منبع اکسیژن جنگلا و درختان هستن اگه درختان نباشن اکسیژن ای هم ساخته نمیشه و زندگی و حیاتی هم روی کره زمین باقی نخواد موند جنگلا و درختان رو شُشای زمین نامیده ان و البته جنگلا اینجور نقشی رو واسه کل زندگی دارن فکر نکنین که اکسیژن قبل از شروع زندگی در جَو زمین موجود بوده حدود ۴ میلیارد سال پیش باکتریا در درون دریاا پا به میدون زندگی گذاشتن. این باکتریا که در اون زمان تنها شکل زندگی روی زمین بودن در اثر عمل و واکنشای شیمیایی خود گازهایی تولید کردن که کم کم منتهی به تشکیل کم کم اتمسفر زمین شد.

وجود جَو با ضخامت کافی که دارای ۲۰ درصد اکسیژن بود باعث گشت تا کم کم موجودات چند سلولی و بعد موجودات تکامل یافته دیگری پا به میدون زندگی بذارن و یواش یواش گونه هایی از موجودات دریاا رو ترک و وارد خشکی شدن اگه اینجا با این ضخامت و دارای این ترکیب خاص نبود هیچوقت موجودات چند سلولی و بعد موجودات تکامل یافته امروز پا نمی گرفتن و هیچوقت موجوداتی که دریاها رو ترک کردن نمی تونستن شرایط خشکی رو تحمل کنن و به وجود نمی اومدن. بارندگی به این شکل نبود و کلاً شرایط لازم واسه تکامل زندگی به وجود نمی اومد پس می ببینن که یه باکتری کوچیک و تک سلولی چه نقشی در تکامل زندگی داشته حذف هر کدوم از اجزای زندگی می تونه به همین آسونی منتهی به نابودی کل مجموعه زندگی شه.

اهمیت جنگلا

پس می توان گفت که درختان و جنگلا از تکامل باکتریا به وجود اومده ان جنگلا رو امروز از اون جهت شُشای زمین می گن چون علاوه بر تولید اکسیژن وظیفه جذب گاز کربنیک و تصفیه هوا رو هم رو دوش دارن. پدیده گازهای گلخانه ای هم حتما بارها به گوشتون خورده گازهای گلخانه ای گازایی هستن که در اثر سوختای فسیلی خودروها ، صنایع و سوختای خونگی وارد هوا شدن و به صورت یه پوشش شفاف مانع بازتابش نور خورشید به بیرون از جَو می شن جلوگیری از باز تابش آفتاب، یواش یواش باعث گرمایش زمین می شه نتیجه این گرمایش، فضاییه که امروزه در سطح جهان به وجود آمده مثل خشکسالیا، مرگ جنگلا، بارانای سیل آسا، طغیان رودخانه ها و…

هر روز که میگذره بر اندازه تولید گاز کربنیک اضافه می شه چون تعداد و مصرف خودروها، تعداد و مصرف کارخانجات و اندازه مصرف سوختای خونگی به دلیل افزایش جمعیت و افزایش خونه سازی هر روز بیشتر می شه اما از اون سو هر روز هم به شکلی نگران کننده از وسعت جنگلا و درختان اونم در اثر ندونم کاری و دستکاری بشر کم میشه. پس هر روز بیشتر از روز پیش گاز کربنیک تولید می شه هر روز کمتر از روز پیش گاز کربنیک از هوا گرفته می شه و هر روز کمتر از روز پیش اکسیژن به هوا پس داده می شه و همه اینا یه معنی بیشتر نداره و اونم پایان کم کم حیاته.

از دست ما چیکار بر میاد؟

ما دو راه بیشتر در پیش نداریم هم باید از جنگل های الان مثل جانم مواظبت کنیم و به گسترش روز افزون اونا کمک کنیم مثل کاشت درخت و نهال و هم از تولید گاز کربنیک به اندازه بسیار زیادی کم کنیم.

  • جنگلا بیشتر از اون واسه ما ارزش دارن که اونا رو ببرن و جای اونا چند من گندم بکارند.
  • جنگلا بیشتر از اون واسه ما ارزش دارن که اونا رو ببرن و جای شون خونه و برج و شهرک بسازن.
  • جنگلا بیشتر از اون واسه ما ارزش دارن که وسط اونا جاده، خیابون و شاهراه کشیده شه.

 

پیر ترین درخت چنار دنیا در ایران + عکس

نخل رونده؛درختی که راه میره!+عکس

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *