جنسیت فرزندان خود را تعیین کنید

جنسیت فرزندان خود را تعیین کنید

پسر می خواهید یا دختر؟این اولین سوالیه که می توانم قبل از خوندن این مقاله از شما، اگه که واسه شما پسر یا دختر دار شدن هیچ فرقی باهم ندارن، لازم نیس که این مقاله رو بخونین چون در این مقاله تنها می خوایم که به این موضوع برسیم که چیجوری براساس انتخاب آگاهانه مون پسر یا دختر دار بشیم !

 

 

 

پس بازم این سوال رو از شما می پرسم، پسر می خواهید یا دختر ؟

 

در بیشتر خونواده هایی که تازه تشکیل زندگی داده ان بین زن و مرد بر سر جنس بچه اختلاف نظر هست؛ بعضیا طرفدار دختر و بعضیا دوستدار پسر هستن شاید هم واسه بعضی افراد خیلی فرقی نداشته باشه چون هنوز صاحب هیچ کدوم نیستن !

در قدیم چون به نیروی کار مرد بیشتر از زن نیاز بود اگه خونواده ای صاحب بچه پسر نبود واسه رسیدن به این نعمت شاید تعداد افراد خونواده به بالاتر از هشت تا هم می رسید تا آخرسر یکی از اونا پسر شه.

این می شد که آمار فرزندان یه خونواده بسیار بالا می رفت، هم اینکه خیلی از خونواده ها به خاطر این موضوع دچار ویرانی می شدن و این به عنوان یه مشکل خیلی از خونواده ها رو رنج می داد.

اما امروزه با به کار گیری علم پزشکی، زیست شناسی (بیولوژی) و علم تغذیه، شما می تونید جنسیت بچتون رو خودتون انتخاب کنین، این یه بلوف بزرگ نمایی آمیز نیس، باوار کنین !

در این نوشته تلاش بر این داریم که شکل های جور واجور راه ها و روش های انتخاب جنسیت قبل از لقاح رو به شما آموزش بدیم، پس مقاله رو تا انتها بخونین !

شکل های جور واجور راه های انتخاب جنسیت قبل از لقاح و تشکیل نطفه

امروزه شما می تونید با یه سنوگرافی بعد از هفته ۱۴ بارداری، جنسیت نوزادتون رو بفهمین، اما این عمل واسه بعضی از خونواده ها مطلوب نیس چون شاید نتیجه سنوگرافی بر خلاف علاقه خیلی از والدین باشه.

مثلا والدینی که علاقمند به داشتن پسر هستن، ممکنه در موقع شنیدن جواب سنوگرافی که دختر بودن نوزاد رو مشخص می کنه، شکه بشن و جا بخورند و اون وقت این اتفاق افتاد مایع بی میلی والدین نسبت به سرنوشت بچه در راه و هم اینکه تکرار بارداری های مادر در سال های آینده شه.

اما، امروزه با به کار گیری علم روز، می تونیم با درجه اطمینان بالایی به پسردار شدن یا دختر دار شدن خودتون، حتی قبل از عمل لقاح و آمیزش پی ببرین، واسه این کار کافیه که یکی از راه های زیر رو انتخاب کنین.

۱ – روش تغدیه ای

۲- روش زمان بندی مقاربت ( تعیین زمان تخمک گذاری)

۳- روش شستشوی مهبلی ( واژن)

۴- روش زمان بندی ماهیانه مقاربت

۵ – روش تعیین اندازه اسپرم

۶- روش نشاندار کردن لیزری گامتها

۷- روش PGD – IVF

عملکرد دختر شدن یا پسر شدن نطفه چیه ؟

قبل از توضیح روش های نام برده شده، اول جادارد که یه توضیح کوتاه در مورد روند لقاح بدیم تا بهتر بتونیم مطلب رو خلط کنیم.

طبق طبیعت انسانی مردان دارای اندام جنسی مردونه و زنان دارای اندام جنسی زنونه هستن، این اندام ها هرکدامشان کار مخصوصا رو انجام میدن و واقعا مکمل همدیگه حساب می شن.

اندام جنسی مردونه اسپرم تولید می کنه و اندام جنسی زنونه تخمک، مرد اسپرم تولید شده در بیضه هاش رو بوسیله مایع منی و آلت تناسلی اش به مهبل زن وارد می کنه، این اسپرم های تولید شده بعد از انزال در مهبل زن باقی می مانند و عده ای از اونا موفق می شن از مجرای دهانه رحم که در داخل مهبل زن قرار داره، عبور کنن.

رحم که اندام تولید مثلی زنه، یه اندام گلابی شکله که انتهای گلابی شکل اونو به پایینه.

اسپرم بعد از وارد شدن به رحم زن در طول اون حرکت می کنه و بالا می رود، اگه در این هنگام تخمکی در رحم زن موجود باشه، عمل لقاح از ترکیب شدن دو گامت تکمیل می شه و جنین تشکیل می شه، این جنین اگه که در داخل رحم مادر لونه گزینی کنه، دلیل بارداری مادر و تولد نوزاد می شه و اگه نتونه لونه گزینی کنه از بدن دفع خواهد گشت.

مردان کالا دو نوع گامت تولید می کنن، یکی گامت ایکس دار (x) و دیگری گامت ایگرگ دار (y)، فرق این دو گامت در کروموزوم شماره ۲۳ اونا هستش، زنها هم کلا یه نوع گامت تولید می کنن و اون هم فقط کرومزوم شماره ۲۳ x شکل رو داره، اگه که گامت ایکس دار مرد با تخمک ایکس دار زن لقاح کنه، بچه دختر می شه و اگه که گامت ایگرگ دار مرد با تخمک ایکس دار زن لقاح انجام بده، جنین حاصله پسر می شه.

پس تا اینجا می بینیم که پسر یا دختر شدن بچه بستگی به مرد داره نه زن و این مرده که با دو نوع گامت خودش مشخص می کنه که جنین پسر باشه یا دختر، در شرایط ایده آل شانس پسر یا دختر شدن جنین برابر یعنی ۵۰ – ۵۰ه و بستگی به این داره که در موقع لقاح کدوم اسپرم خودشو زودتر به تخمک برسونه تا اون رو بارور سازه.

اما در زندگی طبیعی شرایط ایده آل کمتر اتفاق می افتد و عوامل محیطی بسیاری بر شانس لقاح هر کدوم از اسپرم های X دار یا Yدار تاثیر می ذارن.

عوامل محیطی مثل تغذیه مادر، اندازه سلامت روحی روانی اون، زمان مقاربت، اندازه ph مهبل مادر موقع مقاربت، عوامل اجتماعی و … همه و همه می تونن در پسر یا دختر دار شدن زن تاثیر بذارن.

باید اینم بگیم که که طبق مطالعه ای که یافته های اون در نشریه آکادمی ملی علوم آمریکا چاپ شده حاکیه، زنان باردار در دوره هایی که با اضطراب شدید مواجه هستن ممکنه به طور ناخواسته انگار درگیر انتخاب جنس بچه شن.

معمولا به ازای تولد هر یکصد دختر در حدود ۱۰۴ پسر متولد می شن، اما در دوره های بحرانی مانند زمان قحطی، این نسبت کاهش پیدا می کنه و به نظر می رسد جنس مذکر بیشتر ضرر می بیند.

طبق گزارش بی بی سی نظریه های علمی می گوید که از نظر تکاملی مزیت داشتن دختر اینه که در دوران های سخت دخترها ژن پدر و مادر رو بهتر منتقل می کنن.

هم اینکه بنا به گزارش پایگاه اینترنتی لها آنلاین دکتر ساره جونز از دانشگاه کنت انگلیس که به تحقیقی دور و بر نقش عوامل محیطی در جنسیت فرزندان پرداخته، اعلام داشته که زنان ناراضی و بسیار شکایت کننده بیشتر دختر می زایند. هم اینکه دکتر مدحت الشامی، مشاور تغذیه و بهداشت عمومی هم گفته که : در طول تاریخ، در دوره هایی زاد و ولد دختر زیاد بوده و در دوره هایی هم زاد و ولد پسر و این به مسایل جور واجور زیست محیطی برمیگرده.

ایشون اضافه کرده که: بدن آدم از تغییرات فیزیولوژیکی و مزاجی بیرون بسیار تاثیر میگیره و به خاطر همین تولد پسران در دوره های پس از جنگ و موقع صلح، زیاد می شه.

دکتر مهر اکتائی یه متخصص زنان و زایمون در ایران هم عقیده داره که که نژاد مشکی، بچه دار شدن در سن بالای ۳۰ سالگی، فرق سنی زیاد بین زن و مرد، آب و هوای گرم، استرس و افسردگی زنان، آلوده کننده های محیطی و مصرف سیگار احتمال دختر دار شدن رو زیاد ترمیکند.

بواقع همیشه شرایط نامساعد محیطی منتهی به دختر شدن بچه می شه و این شاید فلسفه والایی داشته باشه که به تکامل آدم مربوط می شه.

محققان فکر می کنند که دختران به دلیل اینکه نیروی تولید مثل جامعه هستن، در مواقع بحرانی تعدادشون افزایش می یابد چون در این مواقع ممکنه ۵ دختر متولد شده ۵ فرد دیگه رو بدنیا بیارن و ۲۵ فرد جدید تولید کنن، درصورتیکه شاید اگه ۵ پسر جای اونا متولد می شد امکان افزایش تعداد فرزندان در نسل های آینده بسیار پایین تر می بود.

اما با این حال در شرایط عادی به ازای هر ۱۰۰ دختر ۱۰۴ پسر متولد می شه که این نشون دهنده تعادل در چرخه طبیعته.

در ادامه به توضیح دقیق روش های تعیین جنسیت جنین قبل از لقاح می پردازیم اما لازمه که بدونین این روشها کلا به دو دسته تقسیم بندی می شن، دسته اول روشهایی هستن که با تغییر شرایط محیطی بدن مادر، امکان پسر یا دختر دار شدن اون رو زیاد می کنن و دسته دوم روش های طبی ان که بوسیله متخصصین در آزمایشگاه ها و مراکز درمان ناباروری و ژنتیک انجام می گیرند، در روش های دسته اول نیاز شما به مراجعه به دکتر کمتره و خودتون می تونید دستورالعمل ها رو اجرا کنین اما در روش های دسته دوم باید حتما تحت مراقبت پزشکی قرار بگرید، اما با این حال مزیت روش های دسته دوم مثل روش های PGD، لقاح مصنوعی IVF و نشاندار کردن لیزری اینه که درصد ضریب اطمینان این روش ها ۱۰۰٪ است اما روش های دسته اول در بهترین حالت چیزی در حدود ۸۰٪ ضریب اطمینان دارن.

ما هر دو روش رو واسه شما توضیح میدیم و انتخاب رو به خودتون واگذار می کنیم !

۱ – روش تغذیه ای

پیروی از رژیم غذایی مخصوص واسه به دست آوردن بچه پسر یا دختر از زمانای قدیم عادی بود، ولی از اونجا که عملکرد و چگونگی اثر این روش نامعلوم بود، رژیمای غذایی، متفاوت و گاه تناقص آمیز استفاده کرده می شد.

در آدم هر چند راه عمل رژیم غذایی و به کار گیری رژیم مناسب شناخته نشده ولی حدس زده می شه که ممکنه به دلیل تغییر متابولیسم تخمک و مخصوصا یون های سطح خارجی اون اگر تخمک یون مناسب رو داشته باشه بتونه اسپرماتوزوئید حامل کروموزوم جنسی y یعنی پسر یا x یعنی دختر رو به طرف خود جلب کنه.

نتایجی که از به کار بردن این روش گزارش شده، یکنواخت نیس و بعضی از مراکز بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد موفقیت گزارش دادن، اما این یافته های، وقتی می تونه قابل قبول و قابل اعتماد باشه که رژیم غذایی به تنهایی مورد استفاده واقع شه و بقیه روش ها همزمان با این روش استفاده کرده نشه.

روش به کار گیری رژیم غذایی استاندار خاصی نداره و تا حدود زیادی با مواد غذایی عادی در هر کشور رابطه داره. ولی یافته ها به دست اومده از این تحقیقات، یکنواخت بوده و هدف از اون تغییر تعادل موجود بین یونای منیزیم، سدیم، پتاسیم و کلسیمه.

در این روش چیزی که اهمیت داره نسبت این مواد به همدیگه و نه مقدار مطلق اوناس.

پس، رژیم غذایی باید طوری انتخاب شه که نه فقط باعث بالا رفتن ماده معدنی مورد نظر نشه بلکه مقدار املاحی رو که باعث جلب اسپرماتوزوئید جنسیت مخالف جنین مورد نظر می شه در خون کم کنه.

در این روش واسه رسیدن به جنین پسر، بالا بودن نسبت سدیم و پتاسیم و کم بودن کلسیم و منیزیوم، متابولیسم تخمک و به خصوص لایه خارجی آ ن رو طوری تغییر میده که اسپرماتوزوئیدهای حامل جنسیت پسر به طرف اون جذب می شن و به عکس واسه جذب اسپرماتوزوئید جنسیت دختر از طریق تخمک، لازمه اندازه کلسیم و منیزیوم خون بالا بره و اندازه پتاسیم و سدیم خون پایین بیاد.

تو یه مطالعه دقیق که روی ۴۷ نفر زنی که از این رژیم واسه به دست آوردن جنسیت مورد نظر استفاده کردن ۴۰ نفر تونستن بچه پسر به دنیا بیارن رژیم فقط لازمه به مدت سه ماه و به خصوص در ماهی که لقاح صورت میگیره مورد استفاده واقع شه.

این روش فقط لازمه بوسیله زن اجرا شه چون تغییرات یونیک اووله که اسپرماتوزوئید دلخواه رو انتخاب می کنه.

به کار گیری رژیم با به کاربردن یه دستور آشپزی صورت نمی گیره بلکه یه نسخه پزشکی محاسبه شده می تونه اثر داشته باشه.

استفاده درازمدت از این رژیم پزشکی اثر بد بر سلامت مادر و بچه هم به جای نمی ذاره.

به طور مثال سدیم علاوه بر نمک طعام، در غذاهای دریایی، گوشت، تخم مرغ، شیر، جگر گوساله، هویج، اسفناج هست و مقدار مصرف روزانه اون برابر ۵/۰ گرمه درصورتی که رژیمای غذایی معمولا تا ۴ برابر این مقدار رو به بدن می رسونن.منابع غذایی شامل پتاسیم در فرآورده هایی مثل گوشت، غلات، میوه ها و سبزیا هست.

مقدار نیاز روزانه به پتاسیم یه میلی گرمه اما در رژیمای غذایی معمولا تا ۱۵ برابر این مقدار پتاسیم هست. کلسیم که مقدار احتیاج روزانه اون در بدن ۸۰۰ میلی گرم در روزه، در فرآورده هایی مثل شیرکاکائو، ماست، بستنی، شلغم، بادام و ساردین هست. منابع غذایی شامل منیزیوم هم شامل قهوه، کاکائو، غلات، سبزیا، مخمر آبجو، سویا، چغندر، گردو، جوونه گندمه.

در بعضی تحقیقات با این روش تا ۸۵ درصد موفقیت گزارش شده که واسه اینجور روش ساده، ارزون و بدون لازم نتیجه بسیار خوبیه. یکی از تغییرات دیگری که در اندازه تخمک گذاری صورت می گیرد، اضافه شدن مقدار گلوکز در ترشحات مخاطی دهانه رحم در موقع تخمک گذاریه.

بالارفتن مقدار گلوکز در ترشحات دهانه رحم به جذب اسپرماتوزوئیدها کمک می کنه و از اونجا که اسپرماتوزوئید پسر از قدرت جنب و جوش بیشتری برخورداره. مناسب بودن ترشحات دهانه رحم بیشتر به نفع اسپرماتوزوئید پسره.

از راه اصلاح رژیم گاه در مراکز انتخاب جنسیت در کشورای انگلستان، فرانسه، کانادا همراه با روش جدا کردن اسپرماتوزوئیدها استفاده می شه ولی در آمریکا کمتر از این روش استفاده می شه.

به کار گیری میوه های شیرین شامل گلوکز در روزای تخمک گزاری، محیط رو واسه جلب اسپرماتوزوئید y مناسب تر می کنه.

چون که قند خون به سرعت بالا میره. این غذاها شامل؛ گلوکز، ساکاروز، شربت ذرت، عسل، آب نبات، غلات صبحونه شیرین شده، هویج، بیسکوئیت، سیب زمینی پخته، کشمش، نون گندم سفید، نوشابه های دارای شکر و یا پلیمرهای گلوکزه.

به طور خلاصه غذاهایی که بیشتر واسه لقاح پسر مناسبه عبارتند از کلیه و غذاهای شور، موز، خرما، هویج، سیب زمینی، جگر، گوشت و تخم مرغ و غذاهایی که واسه دختر مناسبه عبارتند از؛ شیر و فرآورده های اون، ماهی ساردین، خاویار، بادام، کاکائو و جوونه گندم و کلم، کدو و فلفل سبز.

هم اینکه جالبه که بدونین به گزارش خبرگزاری فرانسه یه بررسی که در انگلیس انجام شده، نشون می دهد رژیم غذایی کم انرژی که دست کم کالری، مواد معدنی و مواد مغذی رو داشته باشه، با احتمال بیشتری به تولد نوزاد دختر منجر می شه.

فیونا ماتیوز از دانشگاه اکستر در انگلیس و همکارانش می خواستن که دریابند که رژیم غذایی زن تاثیری در جنسیت بچه اون داره یا نه.

این محققان از ۷۴۰ زن که واسه اولین بار باردار شده بودن و از جنسیت جنین خود آگاه نبودن، خواستن تا اطلاعات مشروحی در مورد عادات غذاخوردن خود پیش و از باردارشدن ارائه کنن.این زنان طبق اندازه کالری دریافتی در دور و حوش زمان لقاح به سه گروه تقسیم شدن.

پنجاه وشش درصد زنان گروهی که بیشترین اندازه دریافت کالری رو داشتن، نوزاد پسر داشتن، در حالیکه در گروهی که کمترین اندازه مصرف غذا رو داشتن، این اندازه ۴۵ درصد بود.

گروهی که بیشتر نوزاد پسر به دنیا آورده بودن، علاوه بر اندازه بیشتر کالری دریافتی، با احتمال بیشتری طیف وسیع تری از مواد مغذی از جمله پتاسیم، کلسیم و ویتامین های C، E و B12 دریافت کرده بودن.

نسبت نوزاد پسر هم اینکه واسه زنائی که روزانه دست کم یه ظرف غلات صبحونه می خوردند، در مقایسه با آدمایی که یه ظرف یا کمتر از اونا در هفته می خوردند، شدیدا بالا می رفت.

به گفته این محققان این یافته های غیرمنتظر با تغییر کم کم به نفع دختران در نسبت های جنسی نوزادان تطبیق داره.

تحقیق های قبلی نشون داده که بر خلاف همه گیری در حال افزایش چاقی، اندازه میانگین دریافت کالری در اقتصادای پیشرفته کاهش پیدا کرده. شمار بزرگسالانی که صبحونه نمی خورند هم به اندازه قابل توجهی زیاد شده.

به گفته این محققان یافته های اونا ممکنه توضیح دهنده این باشه که به چه دلیل در کشورای پیشرفته که زنان جوانان به رژیم های کم کالری روی آورده ان، جمعیت پسران در حال کاهشه.

دکتر ماتیوز میگه یافته های این بررسی به یه “عملکرد طبیعی” واسه انتخاب جنسیت اشاره می کنه.

رابطه بین رژیم غذایی غنی و کودکان مذکر ممکنه توضیحی تکاملی داشته باشه.

در بیشتر گونه ها شما فرزندان مذکر می تونه بسیار بیشتر از فرزندان مونث باشه. اما تنها اگه شرایط مطلوب باشه- در شرایط بد اعضای نر گونه ممکنه اصلا نتونن جفت گیری کنن، در حالیکه ماده ها دائم تری تولیدمثل می کنه.

اگه مادر منابع زیادی در اختیار داشته باشه، صرف منابع در تولید فرزندان مذکر معقوله، چون به نسبت به داشتن یه دختر، احتمال بیشتری هست که واسه اون نوه های بیشتری تولید کنه. اما در زمان های کمبود منابع، سرمایه گذاری بی خطرتریه.

تحقیق ها در مورد “لقاح آزمایشگاهی”(IVF) نشون دهنده اون بوده که اندازه های بالاتر گلوکز یا قند، رشد و نموی رویان های مذکر رو تحریک می کنه، در حالیکه باعث کنترل رشد رویان های مونث می شه.

اگه که می خواید از این روش واسه تعیین جنسیت بچتون قبل از بارداری استفاده کنین حتما نکات چون یادتون باشه :

۱ – حتما با یه متخصص زنان زایمون یا دست کم دکتر عمومی تماس بگرید تا یه چکاب کامل بشوید و از نظر مریضی هایی مانند سرخچه، دیابت، بیمای های ارثی و ژنتیکی و … سلامتی تون محرض شه، چون در صورت داشتن این مریضی ها هم ممکنه رژیم غذایی تاثیر منفی بروی بدن شما بزاره و هم ممکنه اگه نذاره این مریضی ها بروی جنین و نوزاد آینده شما تاثیر منفی بذارن، پس حتما با پزشکتون مشورت کنین و اونو از تصمیم خود واسه بارداری خبر دار کنین تا اون هم اگه داروهای مضری رو مصرف می کنین قطع یا کم کنه.

۲- از وقتی که تصمیم میگیرید صاخب بچه شید، عادتای خوب رو تجربه کرده و عادتای بد رو رها کنین. سلامت همسر شما هم در این چند ماه قبل از حاملگی خیلی مهمه . چون حدود ۷۰ روز زمان میبره تا اسپرم مرد به رشد کامل برسه.

۳- در این دوران بیشتر مواظب سلامت خودتون باشین و از انجام رفتارای پرخطر و تماس با محیط هایی که احتمال مریضی شما رو زیاد می کنن خود داری کنین، بر فرض مثال اگر در منزل گربه دارین و می خواید جای اون رو تمیز کنین یا باغبانی کنین. از دستکش استفاده کنین تا احتمال بروز مریضی توکسوپلاسموزیس که بعضی وقتا در رشد جنین تاثیر میگذاره کم بشه.

۴ – واسه گرفتن یه رژیم غذایی مناسب و مطلوب حتما با یه متخصص تغذیه تماس بگرید و قصد خود رو واسه بارداری با ایشون در میان بذارین و طبق جنسی که می خواهید بدنیا بیارید با اون مشورت کنین.

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *