جنجالی‌ترین برندگان جوایز نوبل

جنجالی‌ترین برندگان جوایز نوبل

جایزه نوبل nobel

جوایز نوبل ۲۰۱۵ از امروز (دوشنبه) به عنوان ارزشمندترین جایزه دنیای علم به برگزیدگان بخش پزشکی و در روزای بعد به محققان بخش های فیزیک و شیمی و در ادامه به منتخبین بخش های ادبیات، اقتصاد و صلح اهدا می شه اما بعضی وقتا بحث هایی در مورد شایسته بودن برندگان و دور بودن این انتخاب از تصمیمات سیاسی وجود داشته.

به گزارش ایسنا، بعضی فکر می کنند آلفرد نوبل، موسس جایزه نوبل تنها دستورالعمل های مبهمی رو در مورد چگونگی انتخاب برندگان ارائه کرده و جای زیادی رو واسه تفسیر بوسیله کمیته های جایزه در استکهلم و اسلو باقی گذاشته.

در این گزارش به بعضی از جنجالی ترین برندگان جوایز نوبل اشاره شده.

نوبل پزشکی ۲۰۱۱:

جایزه نوبل پزشکی واسه ژول هافمن، بروس بویتلر و رالف اشتاینمن فقط به یه دلیل جنجال برانگیز بود، اونم اینکه اشتاینمن چند روز قبل از اعلام جایزه از دنیا رفته بود.

براساس مقررات جایزه نوبل، جوایز نمی تونن به افراد درگذشته اعطا شن. اگه یه برنده پس از اعلام جوایز و قبل از دریافت اون در مراسم رسمی در روز ۱۰ دسامبر (۱۹ آذر) از دنیا بره، جایزه به ایشون اعطا نمی شه اما این موقعیت فرق داشت: کمیته خبر نداشت که اشتاینمن، دانشمند دانشگاه راکفلر نیویورک، قبل از اعلام اسمش فوت کرده.

پس از یه جلسه اضطراری، مقامات نوبل عزمشونو جزم کردن این مورد رو استثنا قائل شده و اعلام کردن: جایزه نوبل واسه رالف اشتاینمن با قصد خوب و براساس این گمانه که زنده س، اعلام شد.

همسر اشتاینمن این جایزه رو تحویل گرفت.

جایزه نوبل صلح ۱۹۳۵:

واقعا تعداد کمی ممکنه صحت انتخاب کارل فون اوسیتزکی، نویسنده صلح جوی آلمانی رو که واسه افشای افزایش توان تسلیحاتی پنهونی حکومت نازی های آلمان به زندان افتاده بود، زیر سوال ببره اما در اون زمان، این جایزه بحث های زیادی رو درست کرد و به عنوان دخالت در سیاست داخلی آلمان و تحریک رژیم نازی دیده شد.

دو عضو کمیته نوبل انصراف دادن و خونواده سلطنتی نروژ در مراسم اهدای جایزه شرکت نکردن که شاید دلیل اون، فشار دولت نروژ در ترس از نتیجه های آلمانی ها بود.

آدولف هیتلر از این انتخاب بسیار عصبانی شد و نه فقط اوسیتزکی اجازه دریافت جایزه اش رو پیدا نکرد، بلکه پس از اون هیتلر به هیچکی دیگه در دوران حکومتش اجازه دریافت جایزه نوبل رو نداد.

نوبل ادبیات ۱۹۷۰:

اهدای جایزه نوبل ادبیات به الکساندر سولژنیتسین در شوروی قبلی در بالاترین درجه جنگ سرد حتی با وجود اصرار داوران جایزه نوبل در مورد اینکه پایه انتخاب اون ها، لیاقت ادبی بوده، باعث عکس العمل های شدید سیاسی شد.

سولژنیتسین که وحشت اردوگاههای کار برده داری شوروی رو احساس کرده بود، در مسکو به عنوان دشمن رژیم شناخته شد و دولت این جایزه رو به عنوان یه عمل از روی دشمنی محکوم کرد.

سولژنیتسین، شوروی رو واسه گرفتن جایزه خود ترک نکرد چون می ترسید مقامات دیگه اجازه برگشت به ایشون ندن. البته ایشون چهار سال بعد پس از اخراج از شوروی تونست به جایزه خود دست پیدا کنه.

جوایزی که هیچ وقت وجود نداشتن:

این واقعیت که مهاتما گاندی هیچ وقت جایزه صلح نوبل رو دریافت نکرد، یکی از اشتباهات بزرگ تاریخ جوایز نوبل در نظر گرفته شده.

گاندی پنج بار کاندید شد اما هیچ وقت به عنوان برنده انتخاب نشد. کمیته نوبل بعدا گفت که این کار یه کوتاهی بزرگ بوده و در سال ۱۹۸۹، رئیس کمیته نوبل در زمان اهدای جایزه اون سال به دالای لاما، به گاندی ادای احترام کرد.

ایسنا

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *