تنظیمات دوربین برای عکاسی از مناظر باید چگونه باشد؟

تنظیمات دوربین برای عکاسی از مناظر باید چگونه باشد؟

یکی از اصلی ترین سوالاتی که تو ذهن عکاسان تازه کار هست، اینه که با چه تنظیماتی میشه تصاویر بهتری از مناظر ثبت کرد؟ عموما این تصور هست که تصاویر خوب ادغامیست از تعیین دیافراگم، سرعت شاتر و ایزو. در حالی که واسه ثبت کردن تصاویر به یاد موندنی باید تنظیمات بیشتری رو بررسی کرد. این که بدونین واسه ثبت تصاویر از مناظر جور واجور نیاز به چه تنظیماتی دارین می تونه به ثبت عکسایی بهتر به شما کمک کنه. با ما همراه باشین.

واسه عکاسی از مناظر به چه ابزاری نیاز داریم؟

عکسبرداری از مناظر خیلی راحت ممکن و در دسترسه. همه چیزی که نیاز دارین یه دوربین، لنز (از هر نوع) و یه منظره برابر خواسته هاتونه. بیشتر عکاسان مناظر علاقمند به به کار گیری لنزای عریض هستن چون که به اونا اجازه میده تا وسعت بزرگتری از منظره رو در عکسای خود جا بدن.

خبر خوب اینجاس که لنز ۱۸ تا ۵۵ میلی متری که عموما همراه با دوربینای DSLR عرضه می شن، می تونن واسه عکاسی از منظره مناسب باشن. اگه علاقمند به عکسبرداری از مناظر هستین می تونین واسه خرید لنزای عریض تر هزینه کنین، اما یادتون باشه که لنزای معمولی هم می تونن کارتون رو راه بیاندازند.

علاوه بر این، می تونین تصاویر مربوط به مناظر رو با به کار گیری لنزای تله فوتو ثبت کنین. عکس ثبت شده شاید متفاوت میشه اما به این معنی نیس که عکسای خوبی حساب نمی شن.

وقتی می خواید از مناظر عکسبرداری کنین، عموما هنگام غروب با نور کم و دیافراگمای باریک سر و کار دارین. این موضوع به این معنیست که می تونین از سرعت شاتر پایین تری بهره مند شید بدون اینکه نگران ثبت تصاویر تار باشین. اولین خریدی که می تونین واسه عکس گرفتن از مناظر داشته باشین، خرید یه سه پایه س. با به کار گیری سه پایه می تونین تصاویری رو ثبت کنین که بدون به کار گیری اون واسه ثبتشون کار بسیار سختی دارین.

البته ادوات زیاد دیگری هم واسه عکاسی از مناظر هست. مثل کنترل شاتر از راه دور و فیلترایی با تراکم طبیعی که با کمی مطالعه در مورد اونا می تونین انتخاب مناسب خود رو پیدا کنین. اما مطمئن باشین واسه شروع کار احتیاجی به اونا دارین.

دیافراگم مناسب واسه عکاسی از مناظر

مثل لنزا، هیچ قانون سریع و کاربردی وجود نداره تا با خوندنش بتونین به دیافراگم مناسب واسه عکاسی از مناظر رو پیدا کنین. در بعضی شرایط هر دیافراگمی می تونه مناسب باشه. کلا البته در عکاسی مناظر، شما در تلاشین تا عمق دید و اندازه وضوح تصویر رو بالا ببرین و این موضوع به این معنیست که روی محدوده خاصی از دیافراگم کار می کنین.

بیشتر اوقات وقتی از مناظر عکس می گیرین و در حال به کار گیری سه پایه هستین، باید دیافراگ رو روی حدود f/16 تنظیم کنین. در بیشتر مواقع این مقدار تعادل بسیار مناسبی بین عمق و وضوح تصویر بوجود میاره. تقریبا همه اجزای یه عکس با دیافراگم f/16 به طور کامل روشن هستن.

این موضوع به این معنی نیس که باید فقط از f/16 استفاده کنین. هر دو دیافراگم f/11 و حتی f/8 می تونن عمق تصویر مناسبی با لنزای عریض براتون به ارمغان بیارن و هم اینکه به شما اجازه بدن تا نور بیشتری به تصویر خود راه بدین و از سرعت شاتر بالاتری استفاده کنین. این موضوع خصوصا وقتی مهمه که دوربین رو در دستتون گرفتین یا نمی خواین اجزای تصویر در قاب حرکت کنن.

سرعت شاتر مناسب واسه عکاسی از مناظر

در عکاسی از مناظر، سرعت شاتر مشخص می کنه که وسایل در حال حرکت چیجوری به نظر برسن. اگه از سه پایه استفاده می کنین، می تونین سرعت شاتر خود رو خیلی بیشتر از وقتی که دوربین رو در دست می گیرین بالا ببرین. این موضوع به شما اجازه میده تا رنگ آبی دریا، مردم هر چیز دیگری که به صورت پیوسته در حال حرکته رو بهتر به تصویر بکشین.

اگه از پایه استفاده نمی کنین، اون وقت باید از سرعت شاتر بیشتر از [فریم کامل برابر با فاصله کانونی لنز مورد استفاده]/۱ استفاده کنین. مثلا اگه از یه لنز ۱۸ میلی متری استفاده می کنین، باید از سرعت شاتر ۱/۳۰ ثانیه استفاده کنین (باید ۱۸ رو ضربدر ۱.۵ کنین که برابر با ۲۷ می شه)

اگه از پایه استفاده می کنین، تنها محدودیتی که دارین نوره. در روز و روشنایی نمی تونین از سرعت شاترای طولانی بدون بهره مندی از فیلترای فشرده که قبلا به اون اشاره کردیم استفاده کنین.

ایزوی مناسب واسه عکاسی از مناظر

انتخاب ایزو با احتمال خیلی کم در عکاسی از مناظر مهم مگه این که از پایه استفاده نکنین یا اینکه عکاسی رو در شب انجام بدین. اگه از پایه استفاده می کنین بهترین کار اینه که ایزوی دوربین رو روی ۱۰۰ بذارین و از سرعت شاتر طولانی استفاده کنین تا عکسای روشن تری بگیرین.

اگه دوربین رو در دستتون می گیرین، شبا یا زمانایی که در تعیین سرعت شاتر خود با محدودیت مواجه هستین تا جایی که امکان داره ایزو رو بالا ببرین. البته یادتون باشه که با انجام این کار تصاویر ثبت شده دارای نویز می شن.

تنظیمات مناسب واسه عکاسی از مناظر دارای انعطاف بسیار زیادی میشه. یه راه حل بسیار مناسب به کار گیری سه پایه، تعیین سرعت شاتر بین ۱/۱۰ ثانیه و سه ثانیه، تعیین دیافراگم بین f/11 و f/16 و انتخاب ایزوی ۱۰۰ه. این تنظیمات می تونه واسه شروع عکس ورداری از مناظر مناسب باشه.

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *