تحلیل گفتمان دیپلماسی عمومی و رسانه ای ایران و آمریکا طی سال 1390 الی 1392- قسمت 70

تحلیل گفتمان دیپلماسی عمومی و رسانه ای  ایران و آمریکا طی سال 1390 الی 1392- قسمت 70
جمهوری اسلامی ایران منزوی‌تر شده است.

ادامه جدول شماره 4-7-10

mop

سخنرانی سالانه اوباما در سالهای 2010 و 2012 و 2013 و 2014 در خصوص ایران
جامعه بین المللی متحدتر شده است و ایران منزوی‌تر شده است! شکی نیست که ایران با نادیده گرفتن تعهداتش، با عواقب رو به رشدی مواجه خواهد شد. این یک قول است
ایالات متحده مصمم است از دستیابی این کشور به تسلیحات اتمی ممانعت کند و او هیچ گزینه‌ای را در این راه کنار نخواهد گذاشت.  ایران بیشتر از هر زمان دیگر در انزواست و با “تحریم‌های شکننده” مواجه است. رئیس جمهور آمریکا موضع گیری جهانی در برابر ایران را از “موفقیت‌های سیاست خارجی” خود دانست و مدعی شد: “با استفاده از قدرت دیپلماسی خود توانسته‌ایم جهان را که زمانی در رابطه با نحوه مقابله با برنامه اتمی ایران دچار اختلاف بود، متحد کنیم.”  وی در این حال تاکید کرد که حل مسالمت آمیز این مناقشه همچنان امکان پذیر است. اوباما اظهار نظر کرد: “اگر ایران مسیرش را تغییر دهد و به تعهداتش عمل کند، می‌تواند به جامعه بین‌المللی باز گردد”
از سوی دیگر رهبران ایران نیز باید درک کنند که هم اکنون زمان راه حل دیپلماتیک است؛ چرا که جامعه جهانی به صورت یکپارچه از ایران می‌خواهد که به وظایف خود عمل کند و ما هر اقدامی را که لازم باشد انجام خواهیم داد تا از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کنیم
این دیپلماسی آمریکایی است که تحت حمایت فشار توانسته است پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کند
اکنون که ما در اینجا گرد هم آمده‌ایم، ایران فرآیند امحای زرادخانه‌های حاوی اورانیوم با درصد غنای بالا را آغاز کرده است و دیگر سانتریفیوژهای پیشرفته را نصب نمی‌کند. بازرسی‌های مداوم به جهان به طور روزمره کمک می‌کند تا این موضوع را تایید کند که ایران در حال ساخت بمب نیست. ما به همراه شرکا و هم‌پیمانانمان وارد مذاکراتی شده‌ایم تا ببینیم که آیا می‌توانیم هدفی را که همگی به طور مشترک داریم محقق سازیم؛ جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای.  این مذاکرات دشوار خواهد بود و ممکن است به موفقیت ختم نشود.
ما از حمایت ایران از سازمان‌هایی نظیر حزب‌الله که همپیمانان ما را تهدید می‌کند اطمینان داریم و عدم اطمینان میان کشورها همچنان به قوت خود باقی است.
آمریکای مطمئن و قدرتمند می‌تواند با دشمنانی با قدرت کمتر ،ایران،در شرایط کنونی مذاکره کند.
تحریم‌هایی که ما اعمال کرده‌ایم کمک کرده‌ است تا این فرصت پیش آید اما اجازه دهید تصریح کنم که اگر کنگره (در مورد ایران) طرح تحریم جدید به من بفرستد؛ طرحی که می‌تواند روند مذاکرات را تهدید کند، من این طرح را وتو خواهم کرد. برای تامین امنیت ملی‌مان هم که شده باید این فرصت را به دیپلماسی بدهیم تا موفق شود.
اگر رهبران ایران این فرصت را غنیمت نشمردند من نخستین فردی خواهم بود که خواستار تحریم‌های بیشتر می‌شود.