تا سال ۲۰۳۰ میلادی مغز انسان با هوش مصنوعی پیوند می خورد

تا سال ۲۰۳۰ میلادی مغز انسان با هوش مصنوعی پیوند می خورد

نقش هوش مصنوعی به عنوان ابزاری به درد بخور در رسیدن به نرم افزارهای هوشمند و کاربر پسند، به طور کاملً به اثبات رسیده. از دستیارهای دیجیتالی مانند الکسا و سیری که این روزا در همه جا یافت می شن، تا گرفتن هویت از راه تشخیص چهره و دیگه روشای بیومتریک، میشه گفت تقریباً به نقطه ای رسیدیم که به ماشینا واسه پیشرفت سطح زندگی اعتماد کردیم.

محققان، مغز آدم رو به عنوان هدف بعدی هوش مصنوعی نشونه رفته ان

ترس از تسلط رباتای فیزیکی یا دیجیتال بر آدم تا حدودی از بین رفته و کاربران خیلی راحت از AI واسه پیشرفت امنیت و بهره وری خود استفاده می کنن، به خاطر همین محققان هدف بسیار بزرگ تری رو واسه تعبیه هوش مصنوعی در نظر گرفتن: مغز آدم. چهره های برتر دنیای تکنولوژی از جمله ایلان ماسک و برایان جانسون، تیمای تحقیقاتی رو تشکیل دادن تا بسیار زودتر از چیزی که تصور می شد، توان مغزی آدم رو زیاد کنن.

به بیان ساده هدف از این بخش علمی، افزایش هوش و بازسازی یا تقویت مهارتای شناختی با به کار گیری ایمپلنتای مغزیه. «میخائیل لبدوف» محقق ارشد دانشگاه دوک آمریکا که تازگیاً مجموعه ای مهم از ۱۵۰ مقاله در بخش «تقویت مغز» (Brain Augmentation) رو منتشر ساخته، عقیده داره تا سال ۲۰۳۰ این آرزوی بزرگ به حقیقتی عادی و روزمره بدل می شه.

تمرکز اصلی تحقیقات لبدوف، ساخت دستگاهیست که به طور کامل در مغز نصب می شه. یکی از چالشای اصلی این عمل، تأمین انرژی و سیستم رابطه بیسیمه، موضوعی که ایلان ماسک هم روی اون کار می کنه. این میلیاردر آمریکایی با تأسیس شرکت «نورالینک» (Neuralink) تصمیم گرفته تا آرزوی دیرینه طرفداران داستانای علمی-تخیلی یعنی ترکیب مغز آدم با نرم افزار و پیشرفت کارکرد زیستی و فنی رو ممکن سازه. ماسک امیدواره طی چهار سال آینده از این روش واسه درمان تومورهای مغزی زیاد و ضایعات به وجود اومده به وسیله سکته و سرطان بهره گیرد.

شرکت Kernel الان از چیپای کوچیک واسه درمان مریضی پارکینسون بهره میگیره

با اینکه نورالینک هنوز در اول راه س، اما شرکتای بزرگ دیگری هم دره سیلیکونی در این مورد فعالیت می کنن. برایان جانسون مؤسس شرکت Braintree بیشتر از ۱۰۰ میلیون دلار رو به کار و کاسبی Kernel اختصاص داده. در این شرکت، محققان علوم عصبی و مهندسین گرد هم اومده ان تا روند پیشرفت بیماریای داغون کننده عصبی مانند پارکینسون رو با تعبیه چیپای کوچیک در مغز، برعکس کنن.

محققان می گن قبل اینکه بتونیم کدنویسی عصبی رو با کامپیوترها شروع کنیم، به تحقیقات بسیار زیادی در مورد تعامل نورونا با همدیگه نیاز داریم، اما سرمایه گذاری بزرگ کارآفرینان دنیای تکنولوژی می تونه این روند رو تا حد زیادی تسریع کنه.

الان میشه از محرکای الکترونیکی واسه ایجاد حسای مصنوعی در مغز استفاده کرد که پتانسیل بالایی رو در مورد بهبود عملکردهای شناختی داره. مثلاً میشه بینایی رو افراد بازگرداند، یا احساس لامسه رو در اعضای بدن به وجود آورد. عملکردهای شناختی مثل حافظه که کم کم تحلیل می رن هم قابل پیشرفت هستن.

تا سال ۲۰۳۰ نانورباتا از راه مویرگا وارد مغز آدم شده و ما رو به کلاود وصل می کنن

محققان حتی پا رو از اینم بالاتر گذاشته ان. در سال ۲۰۱۳ «میگوئل نیکوللیس» نوروبیولوژیست دانشگاه دوک با موفقیت تونست رابطه مستقیم بین مغز موشا رو برقرار کنه. در این نتیجه کار انقلابی، موشا با به کار گیری رابطه مستقیم تونستن اطلاعات رو بین هم به اشتراک بذارن. اینجور قابلیتی در آدما می تونه به اشتراک گذاری خاطرات، اطلاعات و رسیدن به هوش جمعی منجر شه. تصور کنین به جای شرکت در جلسات خسته کننده، بتونین کل کنفرانس رو روی مغز خود دانلود کنین.

«رِی کرزویل» یکی از مدیران اجرایی گوگل پیش بینی می کنه که تا سال ۲۰۳۰ میلادی، نانوباتا از راه مویرگا وارد مغز آدم شده و واقعیت مجازی به طور کاملً گسترده و عمیق رو از راه اتصال نئوکورتکس مغز به کلاود جفت و جور میسازن، همونجوریکه موبایلا با به کار گیری قدرت پردازش کلاود به توان عملیاتی بی انتها دست پیدا کردن. جالبه بدونین پیش بینیای کرزویل از دهه ۹۰ میلادی تا به امروز، در ۸۶ درصد موارد به واقعیت پیوسته س.

با همه این تفاسیر، تقویت مغز رو میشه بزرگ ترین قدم تکاملی در تاریخ بشر دونست، یعنی ساخت فناوریایی که بتونن هوش آدم رو زیاد کنن، بیماریا رو از بین ببرن و کیفیت زندگی افراد رو پیشرفت بخشن، و با در نظر گرفتن روند الان، رسیدن به اون اصلا دور از دسترس نیس.

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *