تام وارن: من از ویندوز فون دست کشیده ام

تام وارن: من از ویندوز فون دست کشیده ام

کامل وارن یکی از نویسندگان فعال بخش تکنولوژی و بنیانگذار سایت WinRumor حساب می شه که الان در سایت The Verge فعالیت داره. ایشون تازگیاً و در اعلام نظری گفته که از سیستم عامل ویندوز فون و پلتفرم موبایل مایکروسافت فعلا قطع امید کرده و دلایل خود در این مورد رو هم عنوان داشته. چیزی که در ادامه می خونین خلاصه ایست از اعلام نظرا و مسائلی که دلیل شده فردی مانند کامل وارن تصمیم بگیره که به کار گیری تلفنای هوشمند مایکروسافتی رو کنار بزاره.

باید اعترافی بنمایم: من به این موضوع که صاحب یه آیفون شش هستم افتخار می کنم و تقریباً در تموم مواقع در حال به کار گیری اون هستم. راستش شرایط از اول این جوری نبود و از زمان معرفی ویندوز فون در سال ۲۰۱۰ تلاش می کردم با تلفنای هوشمند تحت این پلتفرم هم کار کنم هر چند که عاقبت به این نتیجه رسیدم این تلاش الکی س و به صورت کامل به سراغ iOS برگشتم.

در سایت The Verge مسئولیت کارشناسی سرویسا و اجناس مایکروسافت رو دوش منه و به شخصه فردی به حساب میام که در طول سالای گذشته مرتباً از هر سه پلتفرم ویندوز فون، اندروید و iOS به خاطر بررسی اپلیکیشنای جور واجور استفاده کردم، اما امروز با قاطعیت می گم که دیگه از مایکروسافت و پلتفرم موبایلش دست کشیده ام و الان امیدی به اون ندارم.

این موضوع تنها نظر شخص من نیس، "اد بات" یکی از دوستان دیگه من که در مورد تکنولوژی و در سایت ZDNet مطلب می نویسه هم عقیده ای مشابه داره. مایکروسافت با دقیق شدن و فوکوس کردن روی سیستم عاملای موبایل دیگه مانند اندروید و iOS کاربران خودشو تا حدی فراموش کرده، این شرکت با اینکه تغییراتی جدی رو با به روز رسانیای ۸.۱ ویندوز فون بوجود آورده ولی هنوزم پلتفرمش نقصای و کمبودهای مهمی داره و اگه می خواین مانند بقیه پلتفرما ازش استفاده کنین باید بازم صبر کنین.

در ادامه با سایت ما همراه باشین.

مایکروسافت از جریان پیشرفت اپلیکیشنا واسه پلتفرم خودش جا مونده و در حالی که کاربرانش به آمار پانصد هزار اپلیکیشن موجود در استور این شرکت استناد می کنن تو یه نگاه کلی متوجه نبود حضور خیلی از اپای کلیدی iOS و اندروید میشین و حتی بعضی موارد که در این فروشگاه هستن بدون کارایی و امکانات مشابهی که در بقیه پلتفرمها عرضه می کنن هستن.

اینستاگرام مثال خوبی در این مورد حساب می شه، اپلیکیشن نامبرده حدود یکسال پیش واسه ویندوز فون عرضه گشت و در زمان ارائه بدون توانایی ضبط و به منتشر کردن گذاری ویدیو بود. بدیش اینه این اپ هنوز که هنوزه بروزرسانی نشده و در پلتفرم مایکروسافت خبری از امکانات جدیدی که واسه اون در بقیه پلتفرمهای موبایل عرضه شده نیس. نکته باحال اینجاس وقتی ردموندیا اکانتی واسه تبلیغ اجناس خود در شبکه اینستاگرام ساختن اولین پست هاشون شامل ویدیو بود و این سئوال مطرح می شه که اونا واسه فرستادن این ویدیوها روی اینستاگرام از پلتفرمی به غیر از ویندوز فون استفاده کردن؟

من همیشه به خاطر کمبود اپلیکیشنای ویندوز فون در عذاب بوده ام و وقتی که مایکروسافت تلاش کرد این کمبود رو نابود کنه مشکل دیگری با عنوان اپای فراموش شده و یا مرده اتفاق که از مسئله اول هم بدتر و آزار دهنده تر بودن.

اپای مهم و کلیدی در خیلی از مواقع واسه مدتای طولانی به حال خود ول شده و خبری از بروزرسانی اونا نیس.

پیشرفت دهندگان پذیرفته ان که اپلیکیشنای بیشتری رو به ویندوز فون بیارن، اما اپای مهم و کلیدی در خیلی از مواقع واسه مدتای طولانی به حال خود ول شده و خبری از بروزرسانی اونا نیس که این خود یه مشکل بزرگ حساب می شه.

مثلا اپلیکیشن توییتر به صورت بسیار دائمی در پلتفرمایی مانند iOS و اندروید بروزرسانی می شه ولی هنوز خیلی از قابلیتای اون به ویندوز فون نیامده ان. واسه اینکه بهتر فهمیده باشین این نبود بروزرسانی چقدر آزار دهنده س به جام جهانی فوتبال که کمی قبل تر و در سال جاری برگزار شد اشاره می کنم. در اون زمان من از یه موبایل تحت ویندوز فون استفاده می کردم و در حالیکه همه دوستانم از بخش خاص جام جهانی در اپ توییتر و توانایی به کار گیری پرچمای جورواجور صحبت می کردن اپلیکیشن رسمی ارائه شده واسه پلتفرم مایکروسافت بدون این امکانات بود.

در آیفون اپلیکیشن Dark Sky به صورت بسیار منظم و در وقتی که احتمال میره هوا بارانی شه از راه اخطار کاربران رو آگاه می سازه و یا Slack و Trello ابزارهایی هستن که همکارانم در Verge از اونا واسه رابطه با همدیگه استفاده می کنن، اما هیچ خبری از این سه اپ کاربردی در پلتفرم ویندوز فون نیس.

در شهر لندن جایی که من در اون زندگی می کنم، اپلیکیشن Citymapper ابزاری بسیار کاربردی واسه مسیریابی از راه خدمات حمل و نقل عمومی حساب می شه، این وسیله واقعاً واسه فردی مثل من که مسافرتای درون شهری بسیاری واسه ملاقات دوستان و برگزاری قرارهای کاری انجام میدم لازم حساب می شه. در اصل بدون Citymapper در بسیاری مواقع به خاطر نبود آشنایی با راه مقصدم مجبور میشم از تاکسی با هزینه ای به مراتب گران تر استفاده کنم و خوب همونطور که می تونین حدس بزنین در ویندوز فون بازم خبری از اون نیس.

جای خالی اسنپ چت و البته Tinder هم شدیدا احساس می شه، با اینکه من همیشهً از این دو اپ استفاده نمی کنم ولی با در نظر گرفتن اینکه خیلی از دوستانم از اونا بهره می گیرن حضورشون روی موبایلم مهمه و واسه در رابطه بودن با بقیه به اونا نیاز دارم.

در ویندوز فون تلاش می شه نبود حضور اپهای رسمی به وسیله اپلیکیشنای شخص سوم پوشش داده شن، ولی تا به امروز این راه حل خیلی موثر و به درد بخور نبوده. خیلی از اپای شخص سوم در بین استفاده دچار مشکل (کرش)  می شن و یا وقتی رسماً قابلیتی به یه سرویس اضافه می شه اپ متفرقه ای که واسه اون عرضه شده مدت زیادی زمان میبره تا بروزرسانی شه و امکان تازه مورد بحث در اون قابل استفاده شه.

پیشرفت دهندگان خلاق و توانا بیشتر انرژی خود رو صرف نابود کردن شکاف اپلیکیشنی بین پلتفرم مایکروسافت با بقیه پلتفرمها می کنن.

Rudy Huyn یکی از پیشرفت دهندگانیست که نقشی بسیار جدی در ارائه اپلیکیشنای شخص ثالثی که در بالا به اونا گفته شد اجرا می کنه، کالاهایی که اون تا کنون عرضه کرده بسیار کاربردی و موفق بودن تا جایی که مایکروسافت هم از ایشون با عنوان یه پیشرفت دهنده پر شور و شوق و البته خلاق پلتفرم موبایلش یاد کرده.

اما پیشرفت دهنده ای در حد Hyun که تواناییای بسیاری داره همه انرژی و وقتش به جای اینکه در مورد خلق اپلیکیشنای تازه و تازه به کار رود در حال صرف شدن واسه پر کردن شکاف اپلیکیشنی مایکروسافت با بقیه پلتفرمای موبایل خرج می شه و ً اینم یکی دیگه از دلایلیست که در فروشگاه ویندوز فون بسیار کمتر تماشاگر ظهور اپای منحصر به فرد هستیم.

از همه اینا که بگذریم قسمت بد ماجرا در اینجاس که اپلیکیشنای خود مایکروسافت واسه پلتفرمهایی مانند اندروید و iOS قبل از پلتفرم موبایل خود این شرکت ارائه می شن و این واسه من و خیلی از کاربران دیگه قابل درک نیس.

از بحث سخت افزار که خارج شیم همیشه نبود وجود یه تلفن هوشمند پرچمدار ویندوز فونی که همپای بقیه اجناس در پلتفرمای دیگه باشه واسه من اذیت کننده بوده. One M8 دوربین دلربایی نداره، لومیا ۹۳۰ از نظر وزن تا حدی ناجور هستش و بدون تعارف لومیا ۱۵۲۰ رو از نظر ابعاد زیاد خوشم نمیاد و به نظر من یکم بزرگه.

به زبون ساده بگم خلا تلفن هوشمندی که ظاهری جذاب در کنار دوربین خوب به همراه ابعاد و وزن مناسب داشته باشه شدیدا احساس می شه و به نظر می رسه مایکروسافت بدون توجه به این موضوع همه تمرکز خود رو به اجناس میان رده و اقتصادی معطوف کرده.

البته نمی تونم منکر دوست داشتنی بودن ویندوز فون بشم و هنوزم در من علاقه ای وافر نسبت به این پلتفرم هست، هر چند قابلیتای جدید با تاخیر زیادی به این سیستم عامل میان ولی پشت هر توانایی حتماً برنامه ریزی و تفکری عمیق وجود داشته.

ویندوز فون به شکلی مهندسی شده تا اطمینان حاصل شه می تونه روی وسعت ای وسیع از سخت افزارها کارایی قابل قبولی رو ارائه کنه، مسئله ای که اندروید در اجرا اون تا حدی رقابت داشته و هنوزم نتونسته ان رو به صورت کامل برطرف کنه.

در مورد پلتفرم موبایل مایکروسافت نکات دوست داشتنی بسیاری وجود دارن ولی مسئله اینجاس که انقلاب اپلیکیشنا در حال تغییر دادن دنیاست و این اپا به پاشنه آشیل ویندوز فون بدل شدن.

ویندوز ۱۰ می تونه شرایط رو عوض کنه؟

شاید الان به سراغ آیفون برگشته باشم ولی من تجربه ناخوشایندی از هسته ویندوزفون نداشته ام و اگه پرچمداری قوی و جذاب بر مبنای این پلتفرم ارائه شه و مسئله کمبود اپ هم برطرف شه ممکنه از اولین آدمایی باشم که بازم بخوام این پلتفرم رو تجربه کنم.

ویندوز ۱۰ ممکنه این خواسته رو برآورده کنه و یا شاید مایکروسافت راه حل بلک بری رو در پیش گیرد و امکان اجرای اپای اندرویدی رو روی ویندوز فون آینده جفت و جور آورد که امیدوارم اینطور نباشه و این شرکت بتونه به شکاف اپلیکیشنی یه بار واسه همیشه و از طریقی درست پایان بده. زمان تنها عنصریست که جواب سوال بالا رو میده و امیدوارم این جواب دلنشین و مورد پسند باشه.

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *