تاثیر سن دامنه در سئو

تاثیر سن دامنه در سئو

یکی از عوامل بسیار مهم در سئو بعد از انتخاب درست دامنه، مقدار سن دامنه س . اینجوری که هرچقدر از عمر سایت و دامنه شما بیشتر گذشته باشه کم کم یکی از فاکتورهایی که گوگل در نشون دادن یافته های خود در برابر سایتای حریف ازش استفاده میکنه قدمت دامنه شماس.

در مورد سن دامنه دو عامل اساسی هست که گوگل به اونا اهمیت می ده :

۱_ سن دامنه ( چه مقدار از عمر دامنه میگذره )

۲_ زمان ثبت شده دامنه ( مثلا : هرچقدر شما موقع ثبت دامنه به مدت بیشتری دامنه رو خریداری و تمدید کنین گوگل یه دیدگاه خاصی به دامنه شما داره. بدلیل اینکه برداشت خودش از ثبت دراز مدت دامنه اینه که شما قصد راه اندازی سایتی رو دارین که مدت زیادی فعالیت داره . )

تاثیر سن دامنه در سئو

خیلی از وبمسترای باهوش واسه دریافت بهترین بازده در کمترین زمان ممکن به دنبال خرید دامنه هایی در محدودیت فعالیتای خودشون هستن . دامنه هایی که از دید طول عمر و قدمت کارنامه خوبی از خودشون در موتورهای جستجو مخصوصا گوگل دارن. از طرف دیگه دیدگاه وبمسترایی که با بک لینک رایگان و لینک بیلدینگ سر و کار دارن چیز دیگه س! این دسته از وبمسترها به دنبال دامنه هایی هستن که در گذشته بک لینکای خیلی از سایتای دیگه دریافت کرده یا به اصطلاح سابقه خوبی داشته. ( در خیلی از موارد هم به دنبال دامنه های پیج رنک دار هستن که در مباحث پیش رو از ترفندهای گرفتن پیج رنک تقلبی هم صحبت می کنیم. )
بک لینک
خوب حالا ممکنه شما بخواید اسم دامنه خودتون رو عوض کنین ! ولی میترسین که با عوض کردن اسم دامنه همه یافته های زیرو رو کردن و گشتنای دامنه قبلی از بین بره و دامنه قدرت قبل خودشو نداشته باشه . باید بهتون بگم که گوگل با عوض کردن نام دامنه مشکلی نداره و میتونه در صورت انجام دادن کارای لازم جهت تغییر نام سایت شما رو مثل قبل در یافته های خودش اولیت بندی کنه. مواردی که گوگل در این شرایط بر اون تاکید داره عبارت ان از :

مشکلی

۱_ دامنه جدید خودتون رو تا جایی که امکان داره به مدت طولانی ثبت کنین بطور مثال : واسه ۵ سال ! دلیل انجام اینکار رو در بالا توضیح دادم .

۲_ اگه موضوع دامنه جدید برابر با دامنه قبلیه ( که حتمآ همینطوره ) تلاش کنین کلمات کلیدی رو در این دامنه بکار ببرین .

( نکته مهم اینجا ثبت شدن دامنه جدید با نام و موضوع مشابه دامنه قبلیه. )

۳_ تا جایی که می تونین دامنه جدید خودتون رو بدون گذشته در گوگل ثبت کنین ( اگه احساس میکنین که سایتایی از قبل وجود داشتن که از نظر نام دامنه با دامنه شما شباهت داشتن و دچار “سند باکس” گوگل شدن. )

یه نکته بسیار مهم هم از راه سایتایی مثل :

http://whois.domaintools.com

همیشه قدمت دامنه رقبای خود و سایت خود رو چک کنین که بتونید کارکرد خودتون رو نسبت به بقیه مقایسه کنین.

و در آخر اگه به دنبال راه اندازی وبسایتایی هستین که الان وجود دارن و شما علاقه دارین نسخه خودتون ( بطور مثال سایتایی مثل : یاهو – گوگل و … که به زبانایی به غیر از فارسی وجود دارن ) که زبون فارسیه به دنبال ثبت دامنه هایی با اسمای مشابه سایت منبع جهت سیگنال دهی قوی تر باشین.

سن دامنه در سئو

رتبه بندی خاص موتورهای جستجو در کشورها
در جهان موتورهای جستجو بررسی منطقه ای هم خیلی با اهمیته . به این صورت که شما هنگام جستجو کلید واژه ای بطور مثال در کشور ایران رتبه بندیای سایتایی رو می بینین که به ترتیب کشور ایران اولویت بندی شدن. به خاطر همین یکی از دلایلی که خرید دامنه های مربوط به کشور خودتون میتونه در بهبود افزایش رتبه بندی سایت بهتون کمک کنه خرید دامنه های مربوط به همون کشوره . بطور مثال اگه شما در کشور ایران زندگی میکنین و می خواید سایت فروشگاهی راه اندازی کنین که محتوا سایت شما شامل اجناس کشورای دیگه باشه پیشنهاد بنده اینه که دامنه هایی که جفت و جور میکنین مربوط به همون کشور و منطقه باشه .

کشور ایران

خیلی از مردم از این قضیه خبر ندارن و فکر میکنن دلیل بدست نیاوردن رتبه سایتشون در موضوع مربوطه چیز بسیار پیچیده ایه در حالی که میشه با انتخاب هدف دار به نتیجه ای مناسب رسید . در جستجوی منطقه ای موتورای جستجو علاوه بر دامنه که پسوند اون بسیار تاثیر گذاره آیپی هاست و سرورهایی که سایت مورد نظر رو میزبانی میکنن هم مهمه .

پیشنهاد کلی در این مورد قبل از ثبت دامنه اینه ! در اول از خودتون سوال کنین :

که کاربران سایت من چه کسائی میشه؟

کدوم کشور ؟

با چه زبانی سخن میگن؟

محدوده کاری سایت من فقط مربوط به همون کشوره ؟ یا میخوام سایتی به شکل جهانی راه اندازی کنم ؟

این سوالات در اول کار باعث می شن شما به شکل هدف دار دز اول سایت خودتون رو راه اندازی کنین .

منبع: اکسپرت سئو

edame