اگر می خواهید آیفون را شکست دهید لازم است بر دوربین آن غلبه کنید

اگر می خواهید آیفون را شکست دهید لازم است بر دوربین آن غلبه کنید

Vlad Savov یکی از نویسندگان سایت The Verge هستش که سابقه فعالیت در سایت بسیار نام آشنای بخش تکنولوژی یعنی Engadget رو هم داشته. بیشتر فعالیت ایشون دور و بر نقد و بررسی اجناس برنده های جور واجور صورت میگیره و تازگیاً و پس از به اتمام رسیدن نمایشگاه CES 2015 مقاله ای رو به رشته تحریر درآورده که در اون به یکی از دلایل اصلی جا موندن بقیه رقبا و علتی که دلیل شده تا دیگه شرکت های فعال در مورد تلفنای هوشمند نتونن بر بازار آیفون واسه شرکت اپل به صورت کامل پیروز شدن پرداخته. چیزی که در ادامه می خونین چکیده ای از نوشته های Vlad در همین رابطه حساب می شه.

Vlad Savov: در غرفه شرکت اینتل در نمایشگاه CES حضور داشتم و مشغول تنظیم کردن تلفن هوشمند اندرویدی خودم واسه ثبت تصویر بودم که دستانی ناشناس در راه دیدم ظاهر شدن و با یه آیفون ۶ پلاس شروع به عکسبرداری کردن.

چند لحظه بسیار کوتاه زمان برد تا اون دستا دکمه شاتر رو لمس کنن و تصویر مورد نظر جفت و جور و ذخیره شه، تصویری که در اولین تلاش واسه گرفتنش به طور کاملً بی اشکال و قابل قبول به نظر می رسید.

در فاصله وقتی که من روتین عادی واسه گرفتن یه عکس شامل تنظیم فوکوس، ثابت کردن محل دست و… رو طی می کردم دوستی که آیفون در دست داشت تقریباً بدون تلاش و یا انجام دادن تنظیمات خاصی کارش رو به اتمام رسونده بود و داشت غرفه رو ترک می کرد و البته من تازه آماده گرفتن اولین عکسم شده بودم. واقعیتش همه این موارد تا حد زیادی تفکر انگیز و البته حسادت آور بودن.

در ادامه با سایت ما همراه باشین.

کمی بعد در طول نمایشگاه CES که در اون یه عالمه از پهپادا، گجتای در رابطه به خونهای هوشمند و موارد زیادی از تکنولوژیای آینده به نمایش در اومده بودن، فهمیدم در بین حضار تعداد آدمایی که آیفون در دست داشته و مشغول تصویربردای هستن بسیار بیشتر از نفراتیه که تلفنای هوشمند اندرویدی رو بدین منظور مورد استفاده قرار میدن.

از مهم ترین کی نوتا و سخنرانیا تا رویدادای در رابطه به شرکتای نامعلوم همه به وسیله دوربین آیفونای اصحاب رسانه و بدون کوچیکترین تلاشی مستند می گشت و در اختیار مخاطباشون قرار می گرفت، در اون لحظه با خودم فکر کردیم من تعلق خاطری به اپل و موبایلش ندارم ولی به واقع و از ته دل تلفن هوشمندی با دوربین آیفون می خوام که بدون کوچیکترین تلاش و تلاشی بهترین عکس ممکن رو برام بگیره.

برتری و پیشتازی آیفون در طول زمان فقط به یه عامل بستگی نداشته و عوامل پیروزی همیشگی این تلفن هوشمند همیشه در حال تغییر بوده. در بازه ای بزرگترین مزیت موبایل نامبرده در سادگی و سرعت رابط کاربریش خلاصه می شد، کمی بعد برتری آیفون به انبوه اپلیکیشنای با کیفیتش انتقال یافت و تازگیاً دوربینی که تنها ۸ مگاپیکسل کیفیت داره موثرترین اسلحه اسمارت فونیه که اهالی کوپرتینو اونو در دستان جهانیان قرار دادن.

البته اگه واقع بین تر باشیم در ماه های گذشته همه عوامل قبلا اشاره شده یعنی رابط کاربری سریع و ساده، اکو سیستمی غنی شده با اپلیکیشنای جور واجور در کنار دوربینی با کیفیت که از بهترین الگوریتمای پردازشی تصاویر بهره میگیره دلیل گشته ان تا کاربران آیفون یکی از بهترین تجربه های ممکن از تلفنای هوشمند رو به دست بیارن.

توانایی گرفتن تصاویر بسیار باکیفیت و کامل به وسیله آیفون بدون کوچیکترین درگیری با تنظیمات شاید یکی از مهم ترین قابلیتای این موبایل باشه که تا کنون خیلی به اون در تحلیلای جور واجور توجهی نشده. هم اینکه نباید از یاد برد که هر روز اهمیت کیفیت دوربین تلفنای موبایل در حال افزایش بوده و از همین رو سلاحی که در قلب اسمارت فون اپل گذاشته شده هر لحظه قوی تر و قوی تر می شه.

اسنپ چت، اینستاگرام، فیس بوک، واتز اپ و توییتر از جمله پلتفرمای مهم ارتباطی حال حاضر هستن که وابستگی زیادی به عکسا پیدا کردن و محتواشون دیگه فقط به متون تولیدی کاربران محدود نمی شه.

عناوین دیگری مانند پین ترست، تامبلر، فور اسکوئر و… رو هم نباید از یاد برد که در همه اونا تصاویر ثبت و به اشتراک گذاشته شده به وسیله کاربران نقشی کلیدی اجرا می کنن. هر کسی که از خدمات و اپهای قبلا اشاره شده استفاده می کنه ً تمایل داره دوربین موبایلش واسه اون و اشتراکای کاربریش در کوتاه ترین زمان و البته با تحمل کمترین زحمتی بهترین عکسای ممکنه رو ثبت کنه.

استانداردهایی که در دوربین آیفون گذاشته شده فقط در کیفیت تصاویر خلاصه نمی شن، بلکه پایداری، حفظ واقع گرایی و سرعت عمل هم از دیگر خواص این دوربین هستن و به واقع هیچ شرکت دیگری هنوز نتونسته این استانداردها رو مثل اپل در تلفن هوشمندش اجرا کنه.

در طول همه سالایی که اندروید در بازار حضور داشته و با وجود بودجه و زمان زیادی که صرف پیشرفت این پلتفرم گشته هنوزم موبایلی تحت سیستم عامل نامبرده وجود نداره که دوربینش به تکامل آیفون رسیده باشه.

بعضی از تلفنای هوشمند ارائه شده تحت اندروید دوربینی رو عرضه می کنن که در نور کم می تونن عکسای بهتری رو نسبت به آیفون بگیرن، خیلی از اونا از نظر رزلوشن و سرعت فوکوس اعداد به مراتب بهتر و قابل توجه تری رو مطرح می کنن ولی هیچ کدوم از اونا نتونسته ان همه این خواص رو به صورت پکیجی یه جا و مثل تلفن هوشمند اپل در اختیار کاربران بذارن.

اگه از جنبه انصاف نگاه کنیم سامسونگ و ال جی در اجناس خودشون دوربینای بسیار خوبی رو گذاشته ان اما نمیشه از ضعف نرم افزاری و اصرار زیادتر از اندازه این دو برند کره ای به روشن (شارپ) کردن عکسهای گرفته شده چشم پوشاند، موضوعی که خیلی از عکاسان حرفه ای تر ابداً اونو دوست ندارن. دوربینای پرچمداران موتورولا بسیار سریع آماده استفاده شده و در بازه وقتی ناچیزی به ثبت تصویر می پردازن اما از نظر کیفیت به طور کاملً متوسط به حساب میان.

در مورد موبایلایی که می کنین و ساختار فنی اونا نگران نباشین و تنها تلاش کنین دوربین آیفون رو شکست بدین

سونی در محصولاتش ترکیبی از بهترین سنسورهای تولید شده در کنار فوکوس خودکاری بد رو در دست کاربران میذاره. ویندوز فون و سری اجناس لومیا به مراتب در این مورد بهتر بودن و دوربینای مطلوب تری رو به همراه داشتن اما اپلیکیشن اختصاصی مایکروسافت واسه تصویربرداری بر خلاف همه امکانات فوق العاده اش هنوز جای کار داره و البته ً دلیلی هست که Ari Partinen، مدیر قبلی بخش اجناس لومیا، حالا در زیر تصاویری که با بقیه به اشتراک میذاره از هشتگ #iPhone6Plus به جای #Lumia1520 استفاده می کنه.

با فرا رسیدن سال ۲۰۱۵ و داغ تر شدن زیادتر از اندازه رقابت بین سازندگان تلفنای هوشمند بقیه برنده ها با اپل من فقط یه پیشنهاد براشون دارم، در مورد موبایلایی که می کنین و ساختار فنی اونا نگران نباشین و تنها تلاش کنین دوربین آیفون رو شکست بدین.

ابداً مورد پسند نیس که صنعت موبایل تا به امروز نتونسته یکی از آسونترین و البته مهم ترین نیازای کاربرانش رو به شکل درخوری جوابگو باشه و همیشه یکجای کار دچار لغزش بوده. تکنولوژیایی مانند اولترا پیکسل و یا فوکوس لیزری تنها عناوینی خوش آب و رنگ بودن و نتونسته ان هیچ کدوم از خلاای موجود رو برطرف کنن.

در بازار امروز تلفنای هوشمند، کاهش ضخامت، افزایش حجم باتری و توان پردازشی همه به مسائلی عادی و قابل پیش بینی بدل شدن. به نظر من شرکتا واسه اینکه مشتریان جدیدی رو جذب اجناس خودشون کنن باید طوری عمل کنن که گویی در اصل در حال فروش یه دوربین هوشمند به شکل یه موبایل هستن و اولویت باید با ساخت ابزاری باشه که بتونه تصاویر رو در آخر کیفیت، دقت و با سرعت بالا به ثبت رساند. تنها راه شکست آیفون اپل و تصرف بازارش دوربین اون هستش چون اندرویدیا در همه میدونا به پای حریف رسیدن و تنها یه جنگ رو باید پیروز شن تا موفقیتشون تکمیل شه.

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *