استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین چیست؟

سرفصل محتوا

 • معنی استخراج بیت کوین
 • اما به چه دلیل باید چیزی به اسم استخراج وجود داشته باشه؟
  • ۱. موضوع تولید و ایجاد بیت کوین جدید
  • ۲. تایید تراکنش ها بدون وجود نهاد مرکزی و به صورت غیرمتمرکز
  • ۳. امنیت سیستم
 • روند استخراج بیت کوین چیجوریه؟
  • نودها (Nodes)
  • حل کردن معادله
  • روند استخراج (ماین) بیت کوین
  • اندازه هش یا هش ریت چیه؟
  • سختی استخراج
  • استخر استخراج
 • به چه دلیل ماینرها به خاطر استخراج بلاک های بیت کوین، پول می گیرند؟
 • ماینرها دقیقا چه کاری انجام میدن؟
  • عدد ۶۴ رقمی هگزادسیمال چیه؟
  • رابطه بین شماره ۶۴ رقمی هگزادسیمال و استخراج بیت کوین در چیه؟

معنی استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین یکی از کارای سخت و البته هزینه بره و همیشه هم استخراج کننده به نتیجه دلخواه نمی رسد.

استخراج بیت کوین یا همون (Mining) واسه آدمایی که سرمایه گذاری در بیت کوین رو سود رسون می دانند، جذابه.

در مورد بیت کوین، اگه شما به بخش ی فناوری علاقمند باشین، شاید در استخراج بیت کوین و کسب سود از اون موفق تر هستین.

شاید وقتی که اصطلاح «استخراج بیت کوین» رو می شنوید، تو ذهن خود سکه هایی رو مجسم کنین که از دل زمین بیرون کشانده می شن اما بیت کوین فیزیکی نیس.

پس به چه دلیل اون رو استخراج یا ماینینگ می نامیم؟چون استخراج بیت کوین هم انگار از نظر فلسفی بی شباهت به استخراج طلا نیس.

به این صورت که بیت کوین ها در طراحی قرارداد وجود دارن (مثل طلا که در معادن هست) اما هنوز قابل دسترسی نیستن (مثل طلاهایی که هنوز از دل خاک بیرون کشیده نشده ان).

براساس قرارداد یا همون قوانین بیت کوین، فقط تعداد ۲۱ میلیون واحد از اون وجود داره. استخراج کنندگان بیت کوین یا ماینرها کاری انجام میدن که از طریق اون می تونن به بیت کوین دست پیدا کنن.

ماینرها با تولید بلاک هایی از تراکنش های معتبر و اتصال اون ها به بلاک چین جایزه دریافت می کنن.

مهمترین ویژگی استخراج بیت کوین، به دست اوردن ارز رمز پایه بدون هیچ هزینه ایه.

یعنی شما با استخراج بیت کوین در واقع پولی مستقیما واسه به دست اوردن ارز دیجیتال نمی پردازید. البته هزینه هایی مانند هزینه خرید ماینر، هزینه برق و… رو دارید.

استخراج بیت کوین، ستون فقرات شبکه این ارز دیجیتاله. ماینرها یا استخراج کنندگان واسه تامین امنیت و تایید تراکنشای بیت کوین، نقش حیاتی اجرا می کنن.

اما به چه دلیل باید چیزی به اسم استخراج وجود داشته باشه؟

شبکه بلاک چین طوری طراحی شده که ماینرها (استخراج کننده ها) با هدف تامین امنیت شبکه و تایید تراکنش های بیت کوین فعالیت می کنن و واسه خدماتی که ارائه میدن هر ده دقیقه یه بار یه بلاک تولید می کنن که به ازای اون بیت کوین دریافت می کنن.

اما سوال مهمی که شاید از خودتون سوال کنین اینه که به چه دلیل باید چیزی به اسم استخراج وجود داشته باشه. این سوال از جنبه های زیادی قابل بررسیه .

اما اساسی ترین دلایل وجود ماینر موارد زیره که به توضیح هرکدوم می پردازیم:

۱. موضوع تولید و ایجاد بیت کوین جدید

ارزهای سنتی -مانند دلار یا یورو- بوسیله بانک های مرکزی صادر می شن. این بانک مرکزیه که به صورت انحصاری می تونه واحدهای جدیدی از پول رو در هر وقتی براساس سیاست های خود (بهتر شدن وضعیت اقتصاد یا حتی بعضی وقتا ضعیف کردن اون) صادر کنه.

موضوع چاپ پول و پشتوانه طلایی اون همیشه موضوع ای رمزآلود واسه همه مردم باقی می مونه.

اما بیت کوین فرق داره و این مشکل متمرکز سازی رو تا حد زیادی حل کرده.

ماینرها به صورت غیرمتمرکز در سرتاسر دنیا در حال فعالیت هستن و تموم خدمات و کاراشون در شبکه قابل مشاهده و پیگیریه و تموم مردم می تونن بدون واسطه تماشاگر انجام امور مالی خود باشن.

ماینرها هم هر ده دقیقه مقدار مشخصی بیت کوین جایزه می گیرند. اندازه جایزه و کارمزد تراکنش ها در کد نوشته شده واسه شبکه تنظیم شده، پس ماینرها نمی تونن سیستم رو فریب بدن یا بیت کوین از جایی دیگری تولید یا وارد شبکه کنن.

ماینرها مجبورند از توان محاسباتی خود واسه استخراج پول استفاده کنن.

۲. تایید تراکنش ها بدون وجود نهاد مرکزی و به صورت غیرمتمرکز

یه تراکنش می تونه تنها وقتی امن و کامل در نظر گرفته شه که تو یه بلاک قرار داشته باشه. چون فقط با قرار گرفتن تو یه بلوکه که به طور رسمی در بلاکچین بیت کوین قرار می گیره.

بلاکچین زنجیره ای از بلاک هاست که به همدیگه وصل هستن. واسه تغییر یه بلوک در ساختار بلاکچین، باید همه بلاک های قبل و بعد اون عوض شه که با در نظر گرفتن تعریف بلاکچین همچین چیزی تقریبا شدنی نیس.

پس اگه تراکنشی رو در شبکه فرستادید همیشه منتظر تایید ماینرها و ایجاد بلوکای بعدی اون باشین. پیشنهاد می شه تا ۶ بلوک بعدی واسه تایید پایانی تراکنش خود منتظر بمونین چون که:

صفر بلوک: این تراکنش ممکنه برگشت بخوره! پس حتما دست کم یه بلوک منتظر بمونین.

یه بلوک: تراکنش های کوچیک. اگه تراکنشی با ارزش کمتر از ۱۰۰۰ دلار ارسال یا دریافت کرده اید، ایجاد یه بلوک واسه شما کافیه.

سه بلوک:واسه تراکنش هایی بین ۱۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ دلار سه بلوک کافی هستش، معمولا اکسچنج ها هم سه بلوک واسه تراکنش های برداشت منتظر خواهند موند.

شش بلوک: تراکنش های بزرگ. این مقدار انتظار واسه تراکنش های بین ۱۰,۰۰۰ تا ۱,۰۰۰,۰۰۰ دلار کافی هستش. ایجاد شش بلوک کلا، مطمئن ترین زمان واسه قطعی دونستن یه تراکنش در شبکه س.

۳. امنیت سیستم

ماینرها با سخت کردن حمله یا متوقف کردن اون، شبکه رو امن می کنن.

به دلیل خاصیت غیرمتمرکز بودن شبکه، ماینرها و نودهای شبکه در سرتاسر دنیا و بدون وجود نهاد مرکزی با همدیگه شبکه رو مدیریت می کنن.

این یعنی قدرت انحصارا دست فرد یا گروه خاصی نیس و بین همه تقسیم شده. پس می توان گفت هرچه تعداد ماینرها و نودها بیشتر باشه، امنیت شبکه بالاتر میره.

در این حالت، تنها راه حمله به شبکه، داشتن بیشتر از ۵۱ درصد از قدرت هش شبکه س که با در نظر گرفتن سختی شبکه چیزی تقریبا شدنی نیس و از سال ۲۰۰۸ که بیت کوین وارد دنیا شده تا کنون، اینجور اتفاقی نیفتاده. ( در ادامه مطلب در مورد سختی شبکه و هش توضیح می دیم)

واقعا این پخش قدرته که باعث امنیت شبکه بیت کوین شده.

روند استخراج بیت کوین چیجوریه؟

نودها (Nodes)

نود در شبکه بیت کوین

 

قبل از هر چیز باید درباره نودها صحبت کنیم. یه نود در شبکه بیت کوین، کامپیوتر قدرتمندیه که نرم افزار بیت کوین رو اجرا و با مشارکت در انتقال اطلاعات به حفظ کار شبکه بیت کوین کمک می کنه.

هر کسی می تونه با دریافت رایگان نرم افزار بیت کوین و اختصاص برق و فضای ذخیره سازی کامپیوتر خود ( الان بیشتر از ۱۴۵ گیگابایت) یه نود رو اجرا کنه. نودها تراکنش ها رو در تموم شبکه پخش می کنن.

بعضی از نودها شرایطی خاص دارن که به اون ها نود ماینینگ (همون ماینر) می می گن. در اول کار بیت کوین همه نودها ماینر بودن اما امروزه نودهای ماینینگ با نودهای فقط اعتبارسنج کمی فرق دارن.

نودهای ماینر، تراکنش ها رو در بلاک ها جمع آوری و بعد اون ها رو به بلاک چین اضافه می کنن. اون ها چیجوری این کار رو انجام میدن؟

اضافه کردن بلاک به بلاک چین لازمه حل کردن یه معادله ریاضی پیچیده س که فقط با حدس زدن اعداد امکان پذیره.

حل کردن معادله

بیت کوین ماینر یا ماینر اصطلاحا به دستگاه هایی گفته می شه که مخصوص استخراج بیت کوینه و شکل های جور واجور بسیار مختلفی داره. یه نمونه از ماینرها رو در تصویر زیر می تونید ببینین:

کامپیوترای قوی ماینر

به آدمایی که با سرمایه گذاری در استخراج بیت کوین، وارد این بخش می شن هم ماینر گفته می شه.

فقط دستگاه هایی مخصوص که با نام ASIC شناخته می شن توانایی استخراج سود رسون بیت کوین رو دارن.

از مشهورترین دستگاه های ماینر می توان به انت ماینر اشاره کرد.

ماینرا یا استخراج کنندگان ارز دیجیتال، هم جیب خوشان رو پر پول می کنن و هم وظیفه حیاتی سرپا نگه داشتن شبکه ارز دیجیتال در بازار ارز دیجیتال رو رو دوش دارن.

پس، کلا؛ ماینرها، ارز دیجیتال رو خریداری نمی کنن یا اینکه اونو از شخص دیگری بدست نمی بیارن، بلکه با صرف هزینه و انرژی اونا رو تولید می کنن.

به غیر از بلاک اولیه بیت کوین به نام (genesis block) که بوسیله سازنده ی بیت کوین به نام (ساتوشی ناکاموتو) ایجاده شده، بقیه بیت کوین ها بوسیله ماینرها تولید شده ان.

به ماینری که زودتر از همه پازل رو حل کنین جایزه تعلق می گیرد!

کامپیوترای قوی ماینر اعداد رو یکی پس از دیگری امتحان می کنن تا بتونن جواب معادله هر بلاک رو بدست بیارن.

راه حلی به نام پیرو هش این امکان رو جفت و جور می کنه تا بشه خروجی رو پیش بینی کرد. پس ماینرها راهی جز امتحان کردن اعداد در پیرو هش ندارن تا آخرسر به نتیجه درست برسن.

هم اینکه هش ایجاد شده باید با چند صفر شروع شه که کار حدس عدد رو خیلی سخت می کنه.

bitcoin hashing

این یه روند رقابتیه. اولین ماینری که به جواب معادله و هش درست برسه، برنده می شه و اون رو به بقیه نودها اعلام می کنه.

بدون این دست اون دست کردن تموم ماینرها از کار روی اون بلاک خاص دست برمی دارن و واسه بلاک بعدی دوباره رقابت از سر گرفته می شه.

به عنوان جایزه این کار، مقداری مشخص از بیت کوین که بوسیله قرارداد تعیین شده به ماینر برنده تعلق می گیرد. ماینر هم اینکه تموم کارمزد تراکنش های یه بلاک رو هم دریافت می کنه.

در زمان نوشتن این مطلب جایزه استخراج بیت کوین، ۱۲.۵ واحد بیت کوین (BTC) است. این جایزه در اول راه اندازی بیت کوین ۵۰ واحد بود. پس از هر ۲۰۰,۰۰۰ بلاک، جایزه استخراج شبکه نصف می شه.

پیش بینی می شه که در سال ۲۰۲۰ جایزه استخراج بیت کوین نصف شه و به ۶.۲۵ واحد کم بشه.

از نظر تئوری کم شدن جایزه استخراج بیت کوین کمیابی اون رو افزایش می دهد و باعث زیاد شدن قیمت می شه اما این موضوع قطعی نیس.

تخمین زده می شه که استخراج همه واحدهای بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ طول بکشه.

پس از اینکه بیت کوین دیگری واسه استخراج نبود، ماینرها بازم وظیفه تایید تراکنش های شبکه بیت کوین رو رو دوش دارن.

با نبود ماینرها، بیت کوین تموم نمیشه و بازم قابل استفاده می مونه ولی دیگه بیت کوین جدیدی تولیدی نمیشه.

واسه اطلاع از امارای بلاکای استخراج شده بیت کوین می تونین به صورت زنده از سایت هایی مانند (Blockchain.info) کسب اطلاعات کنین.

روند استخراج (ماین) بیت کوین

ماینرها یا استخراج کنندگان بین کوین

وقتی که یه ماینر بتونه یه بلاک بیت کوین رو استخراج و به تایید برسونه، اون استخراج کننده ۱۲٫۵ بیت کوین دریافت می کنه.

هر بلاک بیت کوین الان ۱ مگابایته.

این محدودیت یه مگابایتی بوسیله خالق بیت کوین ( ساتوشی ناکاموتو ) وضع شده. که همیشه مورد بحث بین ماینرها بوده. ماینرها فکر می کنند باید اندازه یه بلاک زیاد شه تا بتونن اطلاعات بیشتری رو در ۱ بلاک جای بدن.

ما گفیتم که ماینرها با تایید یه بلاک بیت کوین، دارای شرایط دریافت ۱۲٫۵ بیت کوین می شن! اما این ادعا همیشه درسته؟

باید بگیم هر ماینری که بتونه بلاک یه مگابایتی بیت کوین رو دریافت کنه، حتما بیت کوین دریافت نمی کنه.

از دید تئوری درون هر یک بلاک ۱ مگابایتی بیت کوین، می تونه ۱ تراکنش یا چند هزار تراکنش قرار بگیره. هر تراکنش یه حجم مخصوص به خود رو داره و همه ی این تراکنش ها وابسته به اندازه داده رد و بدل کردن شده در بستر شبکه هستن.

پس بعد از تموم شدن تایید تراکنش ها بوسیله ماینرا، احتمال داره اون ماینر به هیچ پولی دست نیابد. پس واسه کسب بیت کوین علاوه بر تلاشی که واسه تایید تراکنش ها لازمه، مقداری شانس هم لازمه.

اول شما باید یه مگابایت تراکنش رو تایید کرده و بعد اولین ماینری باشه که به موضوع ی عددی جواب می بدید. به این جزء از روند کسب بیت کوین از قبل استخراج بیت کوین، « اثبات کار » یا (Proof Of Word) می می گن.

منظور از جواب به موضوع عددی چیه؟

خبر خوب واسه شما که دوست دارین بیت کوین استخراج کنین اینه که نیاز نیس خودتون با قلم و کاغذ بشینین و به حل مسائل پیچیده واسه جواب به موضوع بپردازید.

در واقع دستگاه های ماینر هیچ مسئله ی پیچیده ای رو حل نمی کنن.

ماینرها در تلاش هستن اولین نفری باشن تا به عدد ۶۴ رقمی هگزادسیمال پی ببرن که این عدد برابر یا کمتر از عدد هش (hash) هدفه. در واقع کار ماینرها حدس زدن این عدده.

خبر بد واسه شما اینه که چون باید این عدد رو دقیقا درست حدس بزنین، به قدرت پردازشی خیلی بالایی نیاز دارین تا بتونین نفر اول باشین.

واسه انجام موفقیت آمیز عملیات ماینینگ به اندازه هش (Hash rate) بالایی نیاز دارین که براساس مگاهش در ثانیه، گیگاهش در ثانیه و تراهش در ثانیه محاسبه می شه.

اندازه هش یا هش ریت چیه؟

اندازه هش به زبون ساده یعنی دستگاه یا سخت افزار دلخواه، با چه سرعتی می تونه مسائل ریاضی رو حل کنه.

پس اندازه هش که به ازای ثانیه محاسبه می شه، هرچقدر بالاتر باشه، درآمد بیشتری از استخراج ارز دیجیتال می تونید بدست بیارید.

بعضی از واحدهای شمارش اندازه هش:

KH/s: محاسبه کیلوهش در ثانیه یا یه هزارم هش در ثانیه

MH/s: محاسبه مگاهش در ثانیه یا یه میلیون هش در ثانیه

GH/s: محاسبه گیگاهش در ثانیه یا یه بیلیون هش در ثانیه

TH/s: محاسبه تتراهش در ثانیه یا یه تریلیون هش در ثانیه

PH/s: محاسبه پتاهش در ثانیه یا یه کوادریلیون در ثانیه

سختی استخراج

کم و زیاد شدن سختی شبکه بیت کوین، راهی واسه تعادل

به دلیل اینکه زمان بلاک بیت کوین ۱۰ دقیقه س، تقریبا هر ۱۰ دقیقه بیت کوین های جدید تولید می شن و به یه ماینر تعلق می گیرند.

حالا ممکنه که یه کامپیوتر بسیار قوی بتونه جواب معادله رو مثلا در ۵ دقیقه پیدا کنه. این باعث مشکل در کار شبکه و استخراج سریع تموم واحدهای بیت کوین می شه.

به همین منظور، راه حلی به نام سختی در شبکه بیت کوین تعبیه شده.

شبکه به طور خودکار نسبت به قدرت پردازش موجود، سختی محاسبات (تعداد صفرهای ابتداییٔ رشته هش) رو کم و زیاد می کنه تا ماینرها بتونن در ۱۰ دقیقه به جواب برسن، نه بیشتر نه کمتر.

با این حال این زمان در بعضی مواقع و به صورت جزئی کم و زیاد می شه مثلا ممکنه یه بلاک در ۹.۸ دقیقه ساخته شه. با اضافه شدن ماینرهای جدید به شبکه، سختی افزایش می یابد و با کم شدن اون ها سختی کاهش پیدا می کنه.

استخر استخراج

استخر استخراج

یکی واسه همه

امروزه به دلیل گسترش شبکه و دستگاه های استخراج قوی، استخراج مستقیم بیت کوین بوسیله کمتر کسی شدنیه و بیشتر ماینرها به محل هایی مجازی به نام «استخر استخراج» (mining pool) می پیوندند.

ماینرهای سراسر دنیا دستگاه های استخراج خود رو به استخرهای استخراج معتبر وصل می کنن و استخر استخراج به نمایندگی از همه و با کل قدرت پردازشی که داره، واسه ماینینگ و به دست آوردن جایزه بلاک تلاش می کنه.

اینجا ماینرها دیگه به طور فردی و مستقیم واسه جایزه بلاک به رقابت نمی پردازند بلکه نسبت به قدرت پردازشی که دارن، از استخر استخراج به طور مرتب بیت کوین دریافت می کنن.

در صورت مبادرت به استخراج مستقیم بیت کوین بوسیله یه ماینر عادی، شانس حل کردن بلاک نزدیک به صفر هستش.

 

به چه دلیل ماینرها به خاطر استخراج بلاک های بیت کوین، پول می گیرند؟

ماینرها یا استخراج کنندگان بین کوین علاوه بر جایزه ۱۲٫۵ بیت کوین که در ازای استخراج یه بلاک بدست میاد، به خاطر تایید تراکنش ها و الحاق اونا به بلاک چین، بیت کوین دریافت می کنن.

در واقع کارمزدی که کاربران بیت کوین واسه تراکنش ها در نظر می گیرند، به جیب ماینرها می رود.

پس وظیفه ی ماینرها تایید تراکنش انجام گرفته ی قبلی در بستر بلاک چین بیت کوینه.. این قانون یا روند بوسیله خالق بیت کوین ایجاد شده و الان هم اجرا می شه.

تایید تراکنشی که بوسیله ماینرا صورت می گیرد، مانع « دوباره خرج شدن بیت کوین» می شه.

نکته: معنی دوبار خرج شدن بیت کوین اینه که کاربری که دارنده ی بیت کوینه، دوبار بیت کوین رو خرج کنه. واقعا وقتی که شما به فروشگاهی مراجعه می کنین، و واسه خرید پولی رو خرج می کنین، دیگه صاحب اون پول خرج شده نیستین.

بیت کوین یه شبکه غیرمتمرکزه و نهاد یا مسئول خاصی وجود نداره که تراکنش ها رو تایید کنه یا ناظر شبکه باشه و این نقش حفظ امنیت و پایدار نگه داشتن شبکه بیت کوین رو ماینرا رو دوش دارن.

هرچقدر تعداد ماینرها بیشتر شه، امنیت و پایداری شبکه بیت کوین و از طرف دیگه، سختی استخراج بیت کوین افزایش می یابد.

به دلیل اینکه کلیه تراکنش های بیت کوین در کلیه بلاک چین های پخش شده در سطح دنیا وارد شده، کسی نمی تونه بیت کوین رو جعل کنه. از نظر تئوری، اگه کسی بخواد یه تغییر غیرمجاز در تراکنش های بیت کوین بسازه، باید بلاک چین موجود روی هزاران کامپیوترها و دستگاه های وصل به شبکه بیت کوین که در سرتاسر دنیا پراکنده هستن رو عوض کنه.

اما در مورد پول های سنتی، جعل اونا بسیار ساده تر از جعل بیت کوینه.

کارایی که ماینرهای بیت کوین انجام میدن، در واقع از زوایای جور واجور مثل اینه که اونا روی بیت کوین ها نظارت دقیق می کنن تا کسی از یه بیت کوین دوبار استفاده نکنه.

البته این توضیح دقیقی بر فعالیت ماینرها نمی تونه باشه.

ماینرها دقیقا چه کاری انجام میدن؟

ماینرها یا استخراج کنندگان بین کوین

یه مثال واسه توضیح اقدامات ماینرا : من به ۳ نفر از دوستانم، پاکت های نامه ای داده ام و برگه ای که شامل یه عدد بین ۱ تا ۱۰۰ه، در درون این پاکت نامه ها هست.

دوستان من مجاز هستن عددی برابر یا کمتر از چیزی که من در نظر گرفته ام، حدس بزنن. هم اینکه اینکه دوستان من مختارند هر چند بار که دوست دارن حدس بزنن.

شما فرض کنین عددی که من در نظر دارم عدد ۱۹ه. یکی از دوستانم عدد ۲۱ رو حدس می زند ولی چون این عدد بیشتر از ۱۹ه، اون برنده نیس.

اما دو نفر از دوستان دیگرم یکی عدد ۱۶ و دیگری عدد ۱۲ رو حدس زده ان. هر دوی این دوستان برنده هستن و بین اونا طبق اینکه به عدد ۱۹ نزدیک باشن یا خیر، برتری وجود نداره.

اگه در این فرض، دو نفر از دوستان من به طور همزمان به جواب درست برسن، منظق کار ما زیر سوال میره. رسیدن دو نفر به جواب درست در استخراج بیت کوین بیشتر وقتا اتفاق می افتد. ولی در آخر باید یه برنده وجود داشته باشه.

رمانی که چندین ماینر به جواب درست همزان برسن، شبکه بیت کوین از قانون ۵۱ درصد پشتیبانی می کنه. بیشتر وقتا ماینری برنده می شه که تراکنش های بیشتری تایید کرده باشه.

حالا تصور کنین که این سوال رو به جای اینکه از ۳ نفر سوال کنم از میلیون ها نفر سوال کنم و عددی که به اون اشاره می کنم بین ۱ تا ۱۰۰ نیس بلکه یه عدد ۶۴ رقمی هگزادسیماله.

حالا پی بردین به چه دلیل حدس زدن این عدد سخته؟

عدد ۶۴ رقمی هگزادسیمال چیه؟

عدد ۶۴ رقمی هگزادسیمال

عدد زیر یه مثال از این شماره س:

۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۵۷fcc708cf0130d95e27c5819203e9f967ac56e4df598ee

عدد بالا دارای ۶۴ رقمه که تشخیص اون آسونه. همونجوریکه شما هم فهمیدین، حرف الفبا هم از بخش های عدد نامبرده هستن. به چه دلیل؟

واسه پاسخگویی به این سوال، اجازه بدین به کلمه هگزادسیمال اشاره کنیم. همونجوریکه اطلاع دارین، ما از سیستم برپایه ی عدد ۱۰ استفاده می کنیم.

واسه همینه که هر عددی از ۰ تا ۹ تشکیل شده. با این وجود، سیستم هگزادسیمال از ۱۶ رقم استفاده می کنه.

در واقع هگز به معنی ۱۶ه. در این سیستم هر رقم می توان تا عدد ۱۶ رو شامل شه. اما سیستم ما فقط توانایی خوندن ۱۰ عدد رو داراس.

واسه همینه که در سیستم هگزادسیمال از حروف a، b، c، d، e و f استفاده می کنن. هر کدوم از این حروف ارزش اون رقم رو بیان می کنن.

نکته ی مهم: اصلا نیاز نیس در روند استخراج، کل ارزش این ۶۴ عدد واسه استخراج بیت کوین محاسبه شه.

رابطه بین شماره ۶۴ رقمی هگزادسیمال و استخراج بیت کوین در چیه؟

مثال پاکت نامه و حدس زدن محتوای اون رو به یاد دارین؟ در بستر بیت کوین اون عدد که داخل پاکت قرار گرفته رو هش هدف (به انگلیسی Target hash) می نامند.

کاری که ماینرها به کمک رایانه های بزرگ و ده ها فن خنک کننده انجام میدن حدس زدن این هش هدفه. ماینرها این کار رو با ایجاد قطعه داده های تصادفی (nonces) در سریع ترین زمان ممکن انجام میدن.

در واقع واسه آفرینش شماره های هگزادسیمال ۶۴ رقمی باید کلید قطعه داده تصادفی (nonce) رو به کار ببرین.

در عمل ماینینگ که بوسیله ماینرا انجام می شه هر قطعه داده تصادفی (nonces) اندازه ی ۳۲ بیتی داره این در حالیه که یه هش ۲۵۶ بیت اندازه داره.

اولین ماینری که بتونه هشی برابر یا کمتر از هش هدف تولید کنین به خاطر اتمام پردازش بلوک به اندازه ۱۲٫۵ بیت کوین جایزه می گیرد.

اما چیجوری هش هدف رو حدس بزنیم؟

همه ی هش های هدف با صفر شروع می شن و دست کم ۸ و بیشترین حد ۶۳ کارکتر صفر دارن. هیچ رقم حداقلی واسه هش های هدف بیت کوین وجود نداره اما قرارداد بیت کوین یه بیشترین حد هش مشخص کرده و هیچ هشی نمی تونه از این بیشترین حد هش بیشتر باشه :

۰۰۰۰۰۰۰۰ffff0000000000000000000000000000000000000000000000000000

 

شانس خود رو واسه حدس زدن هش هدف نسبت به بقیه افزایش بدیم؟

واسه رسیدن به این هدف یا باید دستگاه های استخراج کننده ی پر سرعت بخرین و یا اینکه به یه مجموعه از استخراج کننده ها (Mining Pool یا استخر استخراج) وصل شید.

با اینکار ماینرا با هم توافق می کنن که بیت کوین استخراج شده رو با هم تقسیم کنن. با این حرکت تعداد بلاک های استخراج شده افزایش می یابد.

واقعا تشخیص هش هدف یه نوع بازی اعداده که هیچکی قادر نیس الگوی هش رو با در نظر گرفتن هش قبلی پیش بینی کنه.

جالبه بدونین احتمال اینکه یه قطعه داده تصادفی (nonce) از هش هدف کوچیک تر باشه کمتر از ۱ در ۱ تریلیونه.

در مطلب آینده در موردچگونگی استخراج بیت کوین صحبت میکنیم.

کلید واژه: #استخراج بیت کوین

منبع: arzdigital.com – bourseiness.com – mihanblockchain.com

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *