از رویداد پنجم آبان مایکروسافت چه انتظاراتی داشته باشیم؟

از رویداد پنجم آبان مایکروسافت چه انتظاراتی داشته باشیم؟

اتفاق پاییزه شرکت مایکروسافت در پنجم آبان و در شهر نیویورک برگزار می شه؛ اتفاق که در اون باید انتظار سخت افزار و آپدیتای نرم افزاری جدیدی رو داشت.

در سایت مایکروسافت چیز زیادی در این رابطه یافت نمی شه؛ چیزی که خود مایکروسافت تا کنون در مورد این مراسم اعلام کرده بسیار محدوده و تنها شامل محل برگزاری و هم اینکه تاریخ و زمان دقیق اون می شه. با این حال می تونیم انتظارها و هم اینکه شنیدهای خود از اتفاق روز چهارشنبه رو مرور کنیم.

اگه یادتون باشه در چهاردهم مهر ماه ۱۳۹۴، مایکروسافت با برگزاری رویدادی از سخت افزارهای جدیدی پرده برداشت. تمرکز اون مراسم به شکلی عجیب روی سخت افزارهای جدید این شرکت مانند سرفس پرو ۴، سرفس بوک و البته دو تلفن هوشمند پرچمدار لومیا ۹۵۰ و ارائه دموهای جذابی واسه هولولنز بود.

ولی این بار میشه توقع داشت که قسمت بزرگی از اتفاق روز چهارشنبه به نرم افزار اختصاص داشته باشه. به هر حال مایکروسافت یه شرکت نرم افزاریه و حالا می خواد ویژگیای برتر ویندوز ۱۰ در سال ۲۰۱۷ رو نشونمون دهد. بیایید نگاهی داشته باشیم به همین قابلیتا.

ویندوز ۱۰ در سال ۲۰۱۷

مایکروسافت چند ماهی می شه که در حال آزمایش بیلد جدیدی از ویندوز ۱۰ موسوم به «Redstone 2» است و تا کنون چند بیلد آزمایشی رو هم در اختیار کاربران طرح اینسایدر گذاشته. این بیلدها تا حالا بیشتر مشمول بهینه سازیای کوچیک و اضافه شدن قابلیتای کمی به ویندوز بودن.

در واقع هنوز قابلیتای تازه Redstone 2 اعلام نشده ان و این کنفرانس مکانی بسیار مناسب به خاطر همین کاره. اهالی ردموند شایدً در روز چهارشنبه تفاوتای بزرگ نسخه یاد شده از ویندوز ۱۰ رو اعلام می کنن.

این در حالیه که مایکروسافت واسه سال ۲۰۱۷ دو بروزرسانی بزرگ رو در نظر گرفته. اول Redstone 2 از راه می رسه و شایدً در نیمه دوم سال ۲۰۱۷، باید انتظار Redstone 3 رو کشید. اعلام تاریخ دقیق عرضه هر کدوم از این بیلدها در سال ۲۰۱۷ هم جزیی از این اتفاق میشه.

وب سایتای نزدیک به مایکروسافت اشاره می کنن Redstone 2، مشمول به روز رسانیایی واسه Windows Ink، اپلیکیشن دوربین می شه. به کار گیری Windows Ink واسه آدمایی که از سرفس و قلم هوشمند مایکروسافت استفاده می کنن ساده تر می شه در حالی که ویژگیای چشمی اپلیکیشن دوربین تغییراتی هم جهت با بهینه شدن رو تجربه می کنه.

این وسط سایت «Windows Central» خبر میده که Redstone 2 در مارس ۲۰۱۷ عرضه می شه در حالی که نسخه سوم Redstone در آخر تابستون ۲۰۱۷ از راه می رسه. در مراسم روز چهارشنبه، بعیده که مایکروسافت در مورد Redstone 3 صحبت کنه.

کامپیوتر کامل و رومیزی سرفس

با اینکه امسال اتفاق مایکروسافت بیشتر حال و هوای نرم افزاری داره اما در هر حال، انگار قراره عضو جدیدی به خونواده سرفس اضافه بشه. مایکروسافت که در چند سال گذشته تقریباً همه نوع سخت افزاری رو جفت و جور کرده، حالا به سراغ پیشرفت یه کامپیوتر رومیزی All-in-One رفته و می خواد به مقابله مستقیم با iMacای اپل بپردازه.

چند ماه پیش دیجی تایمز بود که واسه نخسیتن بار این گزارش رو نشون داد و خبر از در دست پیشرفت بودن اینجور محصولی داد. از همون زمان به بعد تماشاگر انتشار خبرها و تصاویر بیشتری از این محصول بوده ایم.

سایت ZDNet گزارش میده که محصول مورد اشاره با نام رمز «Cardinal» در ردموند پیشرفت پیدا می کنه و اهالی ردموند میخوان محصولی رو در اختیار مشتریانشان بذارن که بهره وری کاربر رو به شکل بیشتر از اندازه ای زیاد کنه.

این در حالیه که «ویندوز سنترال» اشاره میکنه که این کامپیوتر کامل، می تونه واسه موارد سرگرم کننده هم مورد استفاده قرار گرفته و در خونه و یا اتاق نشیمن جای گیرد. همین مسئله می تونه ارتباطی باشه میان کامپیوتر کامل اهالی ردموند با «Microsoft Home Hub» که فعلاً اطلاعات بسیار کمی از اون در دسته.

حال اما نکته باحال تر اینجاس که شایدً کامپیوتر سرفس از نمایشگر جداشدنی استفاده میکرد. از طرف دیگه پتنتی که مایکروسافت ثبت کرده اشاره به ماژولار بودن دستگاه می کنه. فرض کنین می تونین یه نمایشگر ۲۷ اینچی جداگونه داشته باشین. قراره با اون چه کنین؟ اجازه بدین تا چهارشنبه صبر کنیم و توضیح مایکروسافت در این رابطه رو بشنویم.

رزولوشن تصویر نمایشگر سرفس پی سی، ۴Kه و مایکروسافت می خواد اونو با اندازه ۲۷ اینچی در اختیار کاربران بذاره، در حالی که قبلا گفته می شد که اهالی ردموند مشغول پیشرفت نمونه های ۲۱ و ۲۴ اینچی از کامپیوتر کامل خود هستن.

این وسط منابع دیگه اشاره می کنن که شاید این کامپیوتر به کارت گرافیک «GTX-1080» هم مجهز می شه تا تبدیل به یکی از جذاب ترین انتخابا واسه گیمرها شه. البته باید در نظر گرفت که گیمینگ، تنها هدف مایکروسافت واسه به کار گیری اینجور کارتی نیس. این شرکت با به کار گیری اینجور کارت گرافیکی می تونه تجربه واقعیت مجازی و اضافه (در واقع ترکیب این دو) رو در اختیار کاربران بذاره.

وقتی همه این موارد رو کنار هم بذارین، می بینین که Surface AIO مهم تر اون چیزیه که قبلاً فکر می کردین. مخصوصاً اگه کامپیوتر شما، آماده باشه تا تجربه ای سه بعدی و هولوگرافیک رو در برابرتان بذاره.

نیاز به اشاره س که یه مدت پیش، تصویری از کیبورد سرفس هم معلوم شد که قراره همراه با Surface AIO به دست خریداران این محصول برسه.  اجناس سری سرفس هیچ وقت ارزون قیمت نبوده ان و حالا هم انتظار میره که کامپیوتر کامل مایکروسافت با قیمت محصولی لوکس به فروش برسه.

HomeHub – یه آمازون اکوی دیگه

اینطور که پیداست و منابع نزدیک به مایکروسافت گزارش میدن، اهالی ردموند هم مانند آمازون و بعد گوگل، میخوان در روز چهارشنبه یه اسپیکر هوشمند معرفی کنن.

این دستگاه که از ویژگیای ویندوز ۱۰ استفاده میکرد با نام «HomeHub» عرضه می شه. در حالی که اکو از دستیار مجازی الکسا بهره منده، هوم هاب مایکروسافت به «کورتانا» تجهیز می شه. قاعدتاً می تونین سوالاتی ساده از اون سوال کنین، از اون بخواین قرار ملاقاتی رو به شما یادآوری کنه یا دستوراتی رو به بقیه وسایل هوشمند محیط دور و بر شما بفرسته.

به این شکل در واقع مایکروسافت می خواد کورتانا رو در مرکزیت زندگی کاربرانش بذاره و واسه جامه عمل پوش,ندن به اینجور هدفی، چه کاری بهتر از پیشرفت یه گجت به طور کاملً اختصاصی واسه به کار گیری کورتانا؟

ویندوز سنترال در گزارش خود می نویسه که این محصول میتونه به شکل محلی از فایلا نگهداری کنه. مثلا می تونین موزیک، ویدیو یا اسناد خودتون رو در اون جای داده و بعد به هر دستگاهی اجازه بدین تا بتونه اونا رو استریم کرده و خیلی راحت پخش کنه. این راه حل تقریباً مشابه با چگونگی کارکرد یه سرور ابری شخصیه.

سرفس پرو ۵ و سرفس بوک ۲

امسال یا دست کم در این اتفاق نباید انتظار سرفس بوک ۲ و سرفس پرو ۵ رو داشت. با اینکه در ماه های گذشته خبرهایی بود مبنی بر اینکه مایکروسافت طراحی لولای سرفس بوک ۲ رو تغییر داده و می خواد این محصول رو به شکلی بی اشکال تر ارائه دهد، اما به هر حال می گن که این گجت در سه ماهه اول ۲۰۱۷ معرفی می شه.

با این حال اگه در همین اتفاق مایکروسافت از نسل جدید کامپیوترهایش پرده برداره، میشه شک نداشته باشینً انتظار حضور پردازندهای نسل هفتم یا همون «Kaby Lake» رو در اونا کشید. کیبی لیک از همون روند ۱۴ نانومتری استفاده می کنه و یه تغییر کوچیک نسبت به اسکای لیک حساب می شه.

البته این احتمال هم هست که مایکروسافت پردازنده دو دستگاه یاد شده رو بروزرسانی کنه و به دلیل نبود ایجاد تغییرات دیگه، حتی نام اونا رو هم تغییر نده. این احتمال البته کمی بعیده چون که تا سه ماه دیگه باید نسخه ۵ از سرفس پرو و نسخه ۲ از سرفس بوک رو تماشاگر باشیم.

پروژه Centennial؛ بازی و اپلیکیشنای Win32

این قضیه، مثال روشن یه تیر و چند نشونه. مایکروسافت الان مشغول همکاری با پیشرفت دهندگانه تا تعداد خیلی از اپلیکیشن و بازیای Win32 رو به ویندوز استور اضافه کنه. البته مشخص نیس که در این اتفاق، اهالی ردموند چقدر در این باره سخن خواهند گفت اما در هر صورت این مسئله قطعیت داره.

Skype Teams

مایکروسافت به احتمال زیاد در مراسم پس فردا از سرویس همکاری همزمان جدیدی واسه فضای کاری رونمایی می کنه که «Skype Teams» اسمشه و قبلا بعضی اسکرین شاتای مربوط به اون در فضای مجازی منتشر شده بود.

Skype Teams در واقع یه سرویس آنلاینه که مایکروسافت اونو به شکل یه کلاینت قابل دانلود هم در اختیار کاربران قرار میده.

سایت ویندوز سنترال می نویسه که Skype Teams با ویندوز ۱۰ هم ترکیب می شه، هر چند که بعیده این موضوع در اتفاق ۲۶ اکتبر – ۵ آبان مایکروسافت بیان شه. شاید هم این توانایی در رویدادی که هفته بعد با محوریت آفیس برگزار می شه، اعلام شه.

غیر ممکنا

مدت هاست که بعضی شایعات دور و بر مایکروسافت وجود دارن که معمولاً در مرحله اول هم از طرف طرفداران این شرکت بوجود اومده ان.

یکی از این شایعات، وجود محصولی به نام «سرفس فون» است. کلا بعید انگار امسال مایکروسافت تصمیم به معرفی موبایلی داشته باشه. حتی بعیده که در اتفاق اول سال ۲۰۱۷ هم سخنی از این موبایل زده شه. انگار مایکروسافت می خواد کلا این بخش رو به دست فراموشی بسپارد. البته هنوزم گزارشایی به گوش می رسه که مایکروسافت می خواد سرفس فون رو در سال ۲۰۱۷ یا ۲۰۱۸ ارائه کنه.

به هر حال اگه حالا و با شرایط موجود بازم می خواین موبایلی مجهز به سیستم عامل ویندوز داشته باشین، HP Elite x3 گزینه بدی به حساب نمی ره، هرچند تقریباً تنها گزینه س.

از طرف دیگه میشه «Band 3» رو در لیست غیر ممکنا قرار داد. با اینکه این محصول هم تا یه مدت پیش در دست پیشرفت بود و حتی پانوس پانای در یکی از مصاحبه هاش اونو به دست کرده بود و به شکل همیشگی دستش رو بالا می آورد، اما بیشتر منابع خبر میدن که پیشرفت اون قطع شده و مایکروسافت کلاً قید این سخت افزار رو هم زده.

باید توقع داشت که مراسم پاییزه مایکروسافت در مقایسه با سال گذشته از ابعاد بسیار کوچیکتری بهره مند باشه. سال پیش مایکروسافت با سرفس پرو ۴، سرفس بوک و دو موبایل پرچمدار دادوفریاد کرد ولی امسال بهتره از حالا سطح انتظارهای خود رو کمی کاهش بدیم.

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *