آموزش پیام رسان آی گپ

آموزش پیام رسان آی گپ

سرفصل محتوا

 • آشنایی و آموزش پیام رسان آی گپ
  • درباره آی گپ
  • آموزش پیام رسان آی گپ
   • چگونگی ساخت کانال
   • روش ساخت گروه در نسخه اندروید آی گپ
   • ترفندهای اتاق گفت وگو (گروه و کانال) در آی گپ
   • تفاوتای کلی میان اتاقای گفت وگوی خصوصی و عمومی:
   • توانایی بیو در پروفایل
   • توانایی تماس صوتی در آی گپ

آشنایی و آموزش پیام رسان آی گپ

درباره آی گپ

به عنوان یه اپلیکیشن کراس پلتفرم و قابل دسترس در iOS، اندروید، ویندوز، لینوکس و مرورگر، آی گپ پیام رسانیه که امکان چت و گفتگو در محیطی امن رو براتون جفت و جور می کنه.

بذارین از همین اول به فرق و برگ برنده آی گپ بپردازیم، امنیت بسیار بالا که با ترکیبی از الگوریتمای رمزنگاری پیشرفته AES 256-Bit و RSA 2048-Bit حاصل شده.

مواظبت کامل محتوا از طریق این دو الگوریتم بدون معناست که نه فقط افراد شخص سوم، بلکه حتی خود پیشرفت دهندگان هم نمی تونن به مکالمات خصوصی تون دسترسی داشته باشن، و این ویژگی رو اولین باره که تو یه پیام رسان ایرونی می بینیم.

اما امکانات اپلیکیشن هم به نوبه خود قابل توجه هستن.

تیم آی گپ در طراحی این پیام رسان تلگرام رو الگوی مستقیم خود قرار داده، طوری که در ابتدای ورود احساس کار با یکی از نسخه های غیر رسمی تلگرام رو دارید. پس قیاس اون با تلگرام دست کم از نظر ظاهری کار اشتباهی نیس.

اگه در نوشته هاتون خیلی غلط املایی دارین، به لطف امکان ویرایش پیام در آی گپ می تونین هر زمان که خواستین به اصلاح اونا دست به کار شین.

ارسال موقعیت جغرافیایی، مخاطبین دفترچه تلفن و نقاشی هم از خصوصیات خوب آی گپ هستن. با اینحال همه توانایی خوب اما جای خالی بعضی چیزها در آی گپ شدیدا خالیست.

مورد اول استیکرها هستن. آی گپ هر چند مجموعه کاملی از اموجیا رو ارائه کرده، اما هنوز اثری از استیکر (که این روزا بسیار پرطرفدار بوده و از چیزای مهم یه پیام رسان حساب می شن) در اون نمی بینیم.

نکته دیگه این که آی گپ گزینه ای واسه تغییر وضعیت آنلاین بودن شما ارائه نکرده، و پیشرفت دهندگانش تعیین رمز عبور واسه ورود به اپلیکیشن رو خیلی لازم نمی دونسته ان.

آموزش پیام رسان آی گپ

چگونگی ساخت کانال

با به کار گیری این وسیله کاربران می تونن پیامای خود رو بدون محدودیت در تعداد گیرنده به جمعیتای بسیار بزرگ ارسال کنن و دیگه لازم نیس گروه ۵۰۰۰ نفری بسازیم تا پیام خود رو به بقیه برسانند کافیه که کانالی مانند کانالای خبری به صورت عمومی و اختصاصی، بدون محدودیت تعداد اعضا بسازین تا مخاطبین شما رو جستجو  و در اون عضو شن.

واسه ساخت کانال در نسخه اندروید آی گپ، آیکونی به صورت (سه خط) در گوشه بالا سمت راست قرار گرفته اون رو انتخاب کنین تا صفحه منو واسه شما باز شه.

گزینه کانال جدید رو انتخاب کنین صفحه ای شامل محل جای گذاری تصویر، نام کانال و توضیحات مربوط به کانال واسه شما باز می شه.

آی گپ

واسه آپلود کردن تصویر در این کادر روی آیکون + برید و عکس دلخواهتون رو از مکان دلخواه خود انتخاب کنین.

بعد از انتخاب تصویر، با لمس آیکون در نظر گرفته شده در گوشه بالا سمت راست تصویر به برش کادر دلخواهی در  تصویرتان بپردازید.

و در آخر آیکون بالای عکس سمت راست رو بزنین تا تصویر در کادر مورد نظر آپلود شه و با نوشتن نام کانال (نوشتن توضیحات واسه کانال ضرورتی نداره) به قدم بعدی برید.

آی گپ

و کانال دلخواه خود رو (عمومی،خصوصی) انتخاب کنین.

کانال عمومی : همه کاربران می تونن با جست و جوی نام کانال شما اون رو پیدا کرده و در اون عضو شن.

که با انتخاب این آیکون اطلاعات مربوط به حساب واسه شما باز شده، شما می تونین نام دلخواهی خود رو از یک تا ۳۲ کاراکتر (A-Z   ۰_۹ ) نوشته و به قدم بعدی برید.

کانال خصوصی:تنها کسائی که شما دعوت کنین قادر به مشاهده مطالب هستن.

اینجا فقط با انتخاب این آیکون وارد قدم بعدی میشین.

بعد از این مرحله وارد صفحه مخاطبین خود میشین و با لمس اسامی دوستانتون اونا رو انتخاب کنین و در اخر آیکون تایید در گوشه بالا سمت راست صفحه رو لمس کرده تا صفحه اصلی کانال واسه شما باز شه.

روش ساخت گروه در نسخه اندروید آی گپ

ساخت چت گروهی: واسه ساخت چت گروهی در نسخه اندروید آی گپ، آیکونی به صورت (سه خط) در گوشه بالا سمت راست قرار گرفته.

با انتخاب اون صفحه منو باز شده و شما گزینه ای به نام گروه جدید رو می بینین.

آی گپ

با انتخاب اون صفحه ای واسه شما به نمایش در میاد که در اون تصویر، نام و توضیحی واسه گروه درخواست می شه (البته این وسط تنها وارد کردن نام گروه الزامیه).

واسه انتخاب عکس، آیکون دایره شکلی که در بالای صفحه قرار گرفته و علامت + روی اون نشون داده شده رو لمس کنین، در این صفحه باز شده شما می بتونین عکس دلخواهتون رو از مکان مورد نظر انتخاب کنین.

و واسه اعمال کردن برش مورد دلخواه روی تصویر انتخابیتان از آیکون برش که در گوشه بالای سمت راست صفحه قرار گرفته استفاده کنین.

با لمس این گزینه کادر مربعی روی تصویر نشون داده می شه که می تونین اون رو جابه جا کرده و برش مورد دلخواهتون رو انتخاب کنین و بعد واسه اعمال این برش روی تصویر، آیکون نشون داده شده در بالا صفحه سمت راست رو لمس کنین و در آخر تأیید رو انتخاب کنین تا تصویر روی کادر دایره شکل نشون داده شه.

حالا نوبت به نام گروه س که می تونین اسم مورد نظرتون رو بنویسین.

در قسمت توضیحات اگه مطلبی نیاز به توضیحه تایپ کنین وگرنه مورد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که پر کردن این قسمت اجباری نیس. بعد گزینه قدم بعدی رو لمس کرده و به مرحله بعدی پیش برید.

آی گپ

اینجا صفحه ای با اسامی مخاطبین شما براتون نشون داده می شه که شما می تونین از بین اونا کسائی رو که می خواید در گروه شما عضو باشن رو انتخاب کنین و آیکون نشون داده شده در گوشه سمت راست بالای صفحه رو لمس کنین تا وارد صفحه اصلی چت گروه شید که نام سازنده گروه، که نام شما هستش و نام اعضای گروه رو روی صفحه ببینین .

حالا می تونین به شکل گروهی با اعضای اضافه شده به گروهتان گپ بزنین.

ترفندهای اتاق گفت وگو (گروه و کانال) در آی گپ

مهمترین مزیت نرم افزار پیام رسان آی­ گپ اینه که شماره تلفن شما واسه هیچ عضو دیگری نشون داده نمی­ شه مگه اون­که ایشون قبل از این شماره تلفن شما رو در لیست مخاطبین خود ذخیره داشته باشه.

در اتاق­ های گفت­ وگوی آی­ گپ (گروه و یا کانال)، همهٔ اعضا می­ تونن عضو جدید به اتاق وارد کنن مگه اون­که فرد یا افراد مورد نظر پیش­تر بوسیله مالک و یا مدیر (یا ناظران) از اتاق گفت­ وگو حذف شده باشن.

همهٔ اعضا می­ تونن گذشتهٔ گفت ­وگوهای هر اتاق گف ت­وگو (گروه و یا کانال) رو پاکسازی کنن. در صورتی­که عضوی از گروه یا کانال گذشته گفت­ وگو رو پاک کنه، فقط واسه ایشون پاکسازی شده و نشون داده نمی­ شه ولی واسه اعضای دیگه بازم میشه دید.

در گروه­ ها، چه خصوصی و چه عمومی، همهٔ اعضا می­ تونن پیغام ارسال کنن؛ ولی در کانا­ل­ ها مثل خصوصی یا عمومی فقط اعضای دارای دسترسی می تونن عمل فرستادن پیام رو بکنن.

همهٔ اعضا هر زمان که بخوان می­ تونن از اتاق گفت­ وگو خارج شن، اما امکان ترک واسه صاحبان اتاق­ های گفت­ وگوی عمومی (کانال و یا گروه) وجود نداره.

در گروه ها چه خصوصی و چه عمومی، هر عضو می­ تونه تنها پیام خودشو ویرایش کنه؛ با این وجود هیچ عضوی اجازهٔ ویرایش پیام عضو دیگه رو نداره حتی اگه مالک اون گروه باشه.

اما در کانال­ ها، هر فرد می­تونه تنها پیام خود و یا پیام یه سطح پایین­ تر از خود رو ویرایش کنه؛ مثلاً مدیر (ادمین) می­ تونه پست ناظر رو ویرایش کنه ولی ناظر نمی­ تونه تغییری روی پست مدیر (ادمین) یا مالک کانال ایجاد کنه.

تغییر وضعیت یه اتاق گفت­ وگو (هم گروه و هم کانال) از حالت خصوصی به عمومی و برعکس تنها بوسیله مالک اون اتاق گفت­ وگو امکان­ پذیره.

اضافه و حذف آواتار، ویرایش نام اتاق گفت­ وگو و هم اینکه توضیحات اون تنها بوسیله مالک و یا ادمین انجام ­پذیر می­ باشه.

تفاوتای کلی میان اتاقای گفت وگوی خصوصی و عمومی:

در نرم­ افزار پیام­ رسان آی­ گپ، هر کاربر می­ تونه در آخرً پنج اتاق گفت­وگوی عمومی (گروه­های عمومی و یا کانال­های عمومی) ایجاد کرده و مالک اون­ها باشه. (مثلا: سه کانال عمومی و دو گروه عمومی)

ایجاد کانال و گروه خصوصی در آی­ گپ محدودیتی نداره.

اگه فردی مالک گروه و یا کانال خصوصی باشه، می­تونه گروه و یا کانال خود رو ترک کرده بدون اون که تغییری در وضعیت اون اتاق گفت­وگو انجام بشه؛ و اعضای اون­ها می­تونن به فعالیت خود ادامه.

اینم بگیم؛ هر­گاه مالک به گروه و یا کانال ترک شده ٔ خود برگرده، دوباره وضعیت مالکیت ایشون به حالت قبلی خود باز­می­ شه و بازم مالک باقی می مونه.

در­حالی­که وضعیت مالکیت گروه و یا کانال خصوصی برابر با توضیحات فوقه، ولی در مورد گروه­ ها و کانال­ های عمومی نمی ­توان اینجور گفت. بلکه مالک گروه و یا کانال­های عمومی فقطً می­تونه اون اتاق گفت وگو رو تخریب و واسه همیشه پاک کنه.

در اتاق­ های گفت­ وگوی عمومی (گروه عمومی و کانال عمومی) تنها مالک و ادمین قادر به مشاهدهٔ لیست اعضا هستن.

توانایی بیو در پروفایل

در پروفایل حساب کاربری، ویژگی جدیدی اضافه شده تا بتونین توضیح مختصری دربارهٔ خود داشته باشین.

این ویژگی که بیو اسمشه با محدودیت تعداد ۷۰ کاراکتر به شما این امکان رو میده تا بتونین مطلب مختصری دربارهٔ خود بنویسین و بقیه کاربران با ورود به پروفایل شما بتونن اون رو ببینن.

 

آی گپ

حتی می تونین با ورود به پروفایل مخاطبین خود اگر واسه خود توضیحی نوشته باشن، اون رو ببینین.

توانایی تماس صوتی در آی گپ

براساس مراحل زیر می تونین با بقیه کاربران آی گپ یا دوستان و مخاطبان خود تماس بگیرین.

واسه ایجاد تماس صوتی با لمس آیکن “تلفن” در نوار بالایی صفحه گفتگو با مخاطب و یا لمس نام ایشون در بالای صفحه و بعد ضربه زدن روی آیکن تلفن در بالای صفحهٔ پروفایل ایشون می تونین رابطه تلفنی رو برقرار کنین.

اگر از ایجاد تماس بیخیال شدین می تونین با کشیدن دکمه قرمز رنگ تلفن، تماس رو قطع کرد.

اگر کاربر تماس ورودی داشته باشه می تونه با کشیدن دکمه آبی رنگ اتصال رو پذیرفته و در صورت نبود تمایل با کشیدن دکمه قرمز رنگ تماس مخاطب رو رد کنه.

در صورت کشیدن آیکن پیام، تماس اون رد می شه فرقش اینه که می تونه از راه چت، پیام خود رو بفرسته.

هم اینکه موقع اتصال همیشه می تونه با مخاطب مورد توجه به چت و گفتگو بپردازه و در صورت نبود تمایل با لمس عبارت “برگشت به صفحه تماس” می تونه به همون صفحه برگرده.

موقع صحبت، اگه از چت مخاطب خارج شدید و در فضای داخل برنامه باشین و یا برنامه در بک گراند فعال باشه اتصال بازم با مخاطب برقرار می مونه و فقط در صورت بستن برنامه، اتصال هم قطع می شه.

آی گپ

اگر صحبت بیشتر از یه دقیقه به طول برسه، آی گپ واسه کاربران درخواست امتیاز دهی به کیفیت تماس می فرسته که اگه کاربر امتیازی کمتر از ۳ بده طبق رفع ایرادات و ارتقا کیفیت و رضایت کاربران باید دلیل اون هم ذکر شه.

در منوی تنظیمات، گزینهٔ تماس صوتی در نظر گرفته شده که با لمس اون وارد لیست کلیهٔ تماسا میشین و می تونین همه جزئیات مربوط به تماسای ورودی و خروجی رو ببینین.

آی گپ

در صورت تمایل با لمس آیکن “تلفن” در پایین صفحه می تونین از لیست مخاطبین خود فرد مورد نظر رو انتخاب کرده و مبادرت به ایجاد تماس کنین.

آی گپ واسه تماس صوتی، فضایی امنیتی در نظر گرفته که کاربر با به کار گیری اون می تونه واسه تماسای ورودی خود محدودیت ایجاد کنه.

با ورود به قسمت حریم خصوصی در بخش تنظیمات گزینه ای طراحی شده با عنوان “افراد مجاز واسه تماس صوتی” که با لمس اون میشه تنظیمات مورد نظر رو اعمال کرد.

اگر بخواین لیست تماسای ورودی و خروجی رو به طور کامل خط بزنین، در بخش ” تماس صوتی” با لمس آیکن سه نقطه در گوشه سمت راست بالای صفحه و ضربه روی گزینهٔ مربوطه، پیغامی جهت حصول اطمینان از انجام این کار روی صفحه نمایان می شه

که با تأیید اون همهٔ تماسای ورودی و خروجی از لیست حذف می شن.

منبع: digiato.com – igap.net

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *