آمازون؛ روند تغییرات از کتابفروشی تا بزرگترین فروشگاه آنلاین جهان

آمازون؛ روند تغییرات از کتابفروشی تا بزرگترین فروشگاه آنلاین جهان

آمازون اول کار خود رو با عنوان کار و کاسبی «Cadabra» در سال ۱۹۹۴ شروع کرد. کار و کاسبی نامبرده که بوسیله «جف بزوس» راه اندازی شده بود، در سال ۱۹۹۵ فعالیت آنلاین خود رو با فروش کتاب شروع کرد و بزوس نام اون رو به آمازون عوض کرد. کتاب فروشی آنلاین جف بزوس امروز به بزرگترین فروشگاه اینترنتی دنیا تبدیل شده و در بیشتر کشورای دنیا خدمات خود رو عرضه می کنه.

اما دلیل اصلی پیشرفت آمازون چی بود؟ جواب این سؤال در چگونگی مدیریت مجموعه نهفتهه؛ چون آمازون تحت رهبری جف بزوس تونست با دقیق شدن و فوکوس کردن بر مشتری و پیش بینی درست روندهای خرید در آینده، با اختلاف از رقبا پیشی بگیره و برند خود رو در سراسر جهان مطرح کنه.

معرفی کتاب خوان الکترونیکی کیندل نقطه عطفی در گذشته فعالیت آمازون بود

کار و کاسبی آمازون کم کم با ورود به بقیه بخش های فروش آنلاین مانند موسیقی، نرم افزار، اسباب بازی، لوازم ورزشی و حتی مواد غذایی، به شرکت آمازون تبدیل شد و بازار آمریکای شمالی رو ً در اختیار گرفت. این شرکت از طرفی در سال ۲۰۰۷ با معرفی کتاب خوان الکترونیکی «کیندل» با کاربری آسون و دسترسی به میلیونا نسخه کتاب، درآمد زیادی کسب کرد.

برگ برنده بزوس اما کاهش هرچه بیشتر هزینه های تبلیغات و صرف این مبالغ در جلب رضایت مشتری بود؛ ایشون ویژگی ارسال رایگان جنسای خریداری شده رو در آمازون ارائه کرد که این موضوع در کنار قیمتای نزدیک به کف بازار و تخفیفای مناسبتی، شرکت آمازون رو در بخش تجارت آنلاین بی حریف کرد.

سرفصل محتوا

  • جف بزوس؛ مؤسس آمازون
  • آمازون؛ کتاب فروشی آنلاین
  • دوران رشد آمازون
  • آمازون الان
      • منبع: SuccessStory

جف بزوس؛ مؤسس آمازون

بزوس در تاریخ ۱۲ ژانویه ۱۹۶۴ و در شهر البوکرکی ایالت نیومکزیکو آمریکا به دنیا اومد. ازدواج پدر و مادرش تد و جکلین یورگنز کمتر از یه سال دووم داشت و مادر جف وقتی که اون تنها ۴ سال سن داشت، با یه کوبایی مهاجر به نام میگل بزوس ازدواج کرد. پس از ازدواج، خونواده بزوس به تگزاس مهاجرت کرد و میگل تونست به عنوان مهندس در شرکت Exxon Mobile استخدام شه.

جف بزوس در دو رشته مهندسی برق و علوم کامپیوتر از دانشگاه پرینستون مدرک کارشناسی گرفته

جف بزوس هم وارد مدرسه ابتدایی «River Oaks» شهر هیوستون شد و تحصیلات دوره متوسطه رو در دبیرستان «Miami Palmetto» گذراند. جف بعد به دانشگاه پرینستون رفت و در دو رشته مهندسی برق و علوم کامپیوتر مدرک کارشناسی گرفت. پس از فارغ التحصیلی در سال ۱۹۸۶، جف بزوس جوون پیشنهاد کار در شرکتایی مانند اینتل و Bell Labs (از شاخه های تحقیقاتی نوکیا) رو رد کرد و به کار و کاسبی «Fitel» ملحق شد.

بزوس پس از یه مدت فیتل رو هم رها کرد و در شرکت مشاوره سرمایه گذاری «D. E. Shaw & Co» مشغول به کار شد. اون تونست در این شرکت خیلی سریع پله های پیشرفت رو طی کنه و در سال ۱۹۹۴ به جوانترین مشاور ارشد سرمایه گذاری D. E. Shaw & Co در وال استریت بدل شه.

جف بزوس در این دوران تموم شاخصهای یه آدم موفق رو داشت؛ اما برنامه اون واسه آینده چیز دیگری بود و حتی فیش حقوقی ۶ رقمی هم نمی تونست جلویش رو بگیره. بزوس آخرسر در سال ۱۹۹۴ درست قبل از دریافت یه جایزه هنگفت از D. E. Shaw & Co خارج شد و واسه راه اندازی فروشگاه آنلاین خود به سیاتل رفت.

اگه می خواین از زندگی موسس آمازون بیشتر بدونین مطلب مروری بر زندگینامه جف بزوس، موسس آمازون و ثروتمندترین فرد جهان رو بخونین.

آمازون؛ کتاب فروشی آنلاین

ایده اولیه تأسیس فروشگاه اینترنتی وقتی تو ذهن جف بزوس شکل گرفت که اون در حال جست و جوی اینترنتی واسه پیدا کردن گزینه های مناسب سرمایه گذاری شرکت D. E. Shaw & Co بود. بزوس در بین جست و جو به آمار رشد ۲۳ برابری به کار گیری اینترنت در هر ماه خورد که از پتانسیل بالای بستر آنلاین واسه ایجاد کار و کاسبی حاکی بود.

رشد برق آسای به کار گیری اینترنت و معافیت مالیاتی فروش پستی در آمریکا، مهمترین عوامل تشکیل ایده آمازون بودن

در همین زمان دادگاه عالی آمریکا قانونی وضع کرد که براساس اون، شرکتایی که کالای خود رو به صورت پستی واسه مشتریان ارسال می کنن، در شهرهایی که حضور فیزیکی ندارن از پرداخت مالیات معاف هستن. بزوس با اطلاع از این جریان به ظرفیت بسیار بالای فروش آنلاین اجناس فهمید و مطالعه درباره چگونگی راه اندازی یه کار و کاسبی اینترنتی رو شروع کرد.

اون پس از جست و جوی بسیار لیستی از ۲۰ کالای مناسب واسه فروش اینترنتی جفت و جور کرد و با تحلیل موردی همه گزینه ها، در آخر کتاب رو به عنوان محصول مورد نظر انتخاب کرد. دلیل این انتخاب وجود میلیونا عنوان کتاب جور واجور بود که به نظر بزوس، حتی بزرگترین کتاب فروشیای آمریکا هم تنها می تونستن تعداد محدودی از اونا رو در فروشگاه خود به نمایش بذارن؛ محدودیتی که واسه یه کتاب فروشی مجازی آنلاین نبود.

بزوس تصمیم خود رو گرفت و قبل از دریافت جایزه خود از D. E. Shaw & Co، نیویورک رو به مقصد سیاتل ترک کرد و در طول راه وقتی همسرش مکنزی در حال رانندگی بود، نقشه تجاری استارتاپش رو ترسیم کرد و با سرمایه گذاران بالقوه تماس گرفت.

آمازون کار خود رو با ۵ کارمند و در پارکینگ یه خونه اجاره ای شروع کرد

کار و کاسبی آمازون آخرسر با سرمایه ۱ میلیون دلاری که از اعضای خونواده و دوستان تأمین شده بود، در پارکینگ یه خونه اجاره ای کار خود رو شروع کرد. دلیل انتخاب شهر سیاتل از طرف بزوس هم نزدیکی به انبار گروه چاپ و نشر «Ingram» بود که قسمت بزرگی از کتابای مورد نظر جف واسه شروع کار رو تأمین می کرد.

تیم آمازون تشکیل شده از بزوس و پنج کارمند اولیه حدود یه سال فقط در مورد چگونگی تأمین کتابا و طراحی سایت کاربرپسند مطالعه و فعالیت کردن و در آخرً در جولای ۱۹۹۵، دربای مجازی کتاب فروشی آنلاین Amazon.com رو با ۱ میلیون عنوان کتاب و شعار «بزرگترین کتاب فروشی دنیا» به روی مشتریان باز کردن.

دوران رشد آمازون

آمازون فقط با ارسال ایمیلای تبلیغاتی و بازاریابی از راه مشتریان خود، در مدت کوتاهی به موفقیت رسید و طی سه سال از شرکتی با ۱۰۰ کارمند و درآمد هرساله ۱۵٫۷ میلیون دلار، به یه شرکت بزرگ با بیشتر از ۳ هزار کارمند و درآمد هرساله ۶۱۰ میلیون دلار تبدیل شد.

جالبه بدونین که با وجود اندازه رشد قابل توجه درآمدهای آمازون در هر سال و کسب رتبه سوم در میان بزرگترین کتاب فروشیای آمریکا، این شرکت در چند مرحله متحمل ضررهای بزرگی شد (مانند ضرر ۳۰ میلیون دلاری سال ۱۹۹۷)؛ اما جف بزوس خط فکری متفاوتی داشت و بر خلاف بعضی شکستا، می خواست آمازون رو به یه شرکت مشتری محور تبدیل کنه.

از همین رو کتاب فروشی آنلاین آمازون پس از یه مدت وارد بخش خرده فروشی آنلاین شد و اجناس متنوعی رو وارد لیست پیشنهادی خود کرد. این شرکت حتی به بخش حراجیای آنلاین (مانند eBay) هم وارد شد و تحت شراکت با هولدینگ «Sotheby»، در سال ۱۹۹۹ سایت حراجی sothebys.amazon.com رو راه اندازی کرد.

شرکت آمازون در آخر سال ۲۰۱۴ رکورد درآمد ۸۸٫۸ میلیارد دلار رو ثبت کرد

روش های هدف دار آمازون در آخر مؤثر واقع شد و این شرکت تونست بر خلاف خیلی از رقبا که در دوران رکود کار و کاسبی های اینترنتی از صحنه رقابت حذف شدن، با مدیریت منابع و البته از دست دادن ۱۵۰۰ کارمند، موجودیت خود رو حفظ کنه. آمازون پس از دوران رکود واسه اولین بار در سه ماهه آخر سال ۲۰۰۱ اولین سود خالص خود رو روونه جیب سرمایه گذاران کرد که مقدار اون ۵ میلیون دلار در ازای درآمد ۱ میلیارد دلاری (یه سنت واسه هر سهم) شرکت بود.

سرعت رشد آمازون در سالای بعد و با گسترش دسترسی به اینترنت بیشتر از قبل زیاد شد و فروشگاه آنلاین جف بزوس تا آخر سال ۲۰۰۴ به رکورد درآمد ۶٫۹ میلیارد دلار رسید. رقم نامبرده یه سال بعد به ۸٫۵ میلیارد دلار زیاد شد و آمازون تونست با معرفی اجناس جدید و هم اینکه عرضه کتاب خوان کیندل و تبلت کیندل فایر، تا آخر سال ۲۰۱۴ درآمد خود رو به بیشتر از ۱۰ برابر زیاد کنه و رقم ۸۸٫۸ میلیارد دلار رو ثبت کنه.

آمازون الان

شرکت آمازون الان با بیشتر از ۵۶۶ هزار کارمند، بزرگترین فروشگاه اینترنتی دنیاست که سرویسای مختلفی از جمله رایانش ابری و استریم فیلم و موسیقی رو به صورت آنلاین ارائه میده. ارزش بازار این شرکت الان برابر ۶۸۴٫۳ میلیارد دلاره و با درآمد ۱۷۷ میلیارد دلاری در آخر سال ۲۰۱۷ میلادی، عنوان چهارمین شرکت مهم آمریکا رو در اختیار داره. و البته جف بزوس در سال ۲۰۱۸ ثروتمندترین فرد در بخش آی تی شد.

منبع: SuccessStory

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *